Национален конкурс за есе на тема „Спасяването на българските евреи“

Победителите в националния конкурс за есе на тема „Спасяването на българските евреи“ от Разлог Елена Чокалова и Иван Влахов, заедно със свои връстници от Якоруда, Гоце Делчев, Габрово, Пловдив, Рудозем и Черночене, водени от председателя на фондация България – Израел Яков Джераси, изпълниха своята дипломатическа мисия – да припомнят за подвига на предците си, спасили по време на Втората световна война българските евреи.

В Тел Авив българската група се срещна с млади хора от Израел и с известния писател Михаел Бар-Зоар.

Те обсъдиха темата за акта на човечност, извършен от българската нация по време на Холокоста, коментираха отсъствието на информация в музея „YadVashem“ за героичното спасяване на 50 000 български евреи в една малка държава – България. Вълнуваща част от пътуването беше посещението на групата млади българи на Божи гроб в израелската столица и почетната срещата с патриарха на свещения град Йерусалим – Теофилос III.

Работни срещи в Израелското посолство и Народното събрание

На 27 май 2016 година учениците Иван Влахов от СОУ „Петър и Иван Каназиреви” и Елена Чокалова от ПГТХТ „Никола Стойчев”, град Разлог, заедно инж. Венцислав Гърменов, зам-кмет към Община Разлог, бяха поканени на работни срещи в Израелското посолство и Народното събрание, където бяха любезно посрещнати от посланик Лилиян Ирит и Председателя на Народното събрание госпожа Цецка Цачева. Посещението и на двете места е свързано с участието на учениците в състезание и бъдещото им посещение в Израел, свързано с темата за Холокоста.

Ето какво казва Иван Влахов за това:

„Чувството да си заобиколен от толкова известни и умни личности е изключително, а това беше едва първото ми такова „приключение”. Днес аз и моята приятелка Елена, с която спечелихме конкурса за есе, върху теми свързани с Втората световна война и по-конкретно спасяването на българските евреи, организиран от г-н Яков Джераси, посетихме Израелското посолство в България и Българския парламент. Наш домакин в посолството беше съответно израелската посланничка в нашата страна Irit Lillian, която ни прие с отворени обятия. Целта на нашето посещение там беше да проведем дискусия, чрез която да разширим знанията си по темата „Холокост”, като наблегнем предимно на ситуацията в България от преди 73 години. Тя остана впечатлена от знанията, които имаме по темата и не беше никак изненадана от това, че именно ние сме победители в конкурса.

            След това цялата група от победители, представлящи десет различни града в страна проведохме същата дискусия и в парламента, но на български език Там наш домакин беше Цецка Цачева, която противно на очакванията, беше доста радушна и общителна. Тя ни разказа много нови факти изобщо за състоянието и политиката на България през Втората световна война. Тя също остана много изненадана от това, колко добре подготвени сме на тази тема и с интерес изслушваше всеки един от нас. Незабравимо преживяване беше да имаме възможността да влезем в пленарната зала, от която депутатите и министрите взимат всички важни за страна решения и управляват народа. Освен това видяхме и кабинета на Димитър Пешев – народен представител по време на Втората световна война, до който малцина са имали достъп.

Както вече споменах това е първото ми събитие от такава висота, а със сигурност ще има още доста такива. Този конкурс изцяло промени представите ми за бъдещето и отваря много врати пред мен. За сега ще се насладя на пътуването си до Израел, очаквайки много нови приятелства и знания, а за напред се надявам да постигна още успехи и да oсъществя мечтите си.”

Участие в конкурс „Човекът – свободен и независим“

На 27.05.2016 г. в зала 5 на Община Благоевград бяха наградени отличените ученици в конкурса на ОбСНВ към Община Благоевград по превенция на наркоманиите в две теми – „Моят любим национален герой“- за I – IV клас, и „Човекът – свободен и независим“ – за V – XII клас. Сред отличените ученици е и Костадин Цуцуманов от IXВ клас, който под ръководството на  Жанета Тумбева спечели награда за разказ. На пищната церемония победителите получиха поздравления от специални гости, певчески и танцови състави. С грамоти бяха отличени и ръководителите, и училищата, чиито възпитаници показаха завидни умения в писането на разкази и есета.

„Костадин е изключително старателен и талантлив ученик. Може да покаже много. Радвам се, че усилията му се увенчаха с успех и си повярва.“ споделя ръководителят му  в конкурса и негов класен ръководител Жанета Тумбева.

Почит и признание към разложките дарители Петър и Иван Каназиреви

На 5 май, 2016г.  най-старото и престижно учебно заведение в Разлог и региона  отбеляза 98-годишнина от създаването си. Учениците се гордеят, че учат в училище, което през учебната 2017/2018 година ще празнува своята 100 годишна славна история. Годишнината ще бъде отбелязана официално през 2018 г.

По традиция в деня на своя Патронен празник Разложката гимназия отвори  вратите си за всички родители, бъдещи първокласници, четвъртокласници и осмокласници, които искат да се запознаят отблизо с богатата материално-техническа база и професионалния екип, обучил и възпитал поколения достойни граждани на града и региона.

Пред  ентусиазираните четвъртокласници от НУ „Яне Сандански” и НУ „Св. Св. Кирил и Методий”  бяха проведени интересни  експерименти в кабинетите по химия, физика и биология. Имаха възможност да разгледат всички модерно оборудвани кабинети – езиков, компютърни, кабинет по обществени науки, кабинет по математика, кабинет по ДТИ.  Гостите се забавляваха с образователни игри на интерактивна дъска, а преподавателят по музика – Красимир  Драгунин, се погрижи с песни и танци за веселото и приповдигнато настроение на всички присъстващи. Бъдещите петокласници разгледаха и физкултурния салон, плувния басейн и здравните кабинети в училището.

Седмокласниците от СОУ “ Братя  Петър и Иван Каназиреви“ отбелязаха по нетрадиционен начин празника на своето училище. Денят започна с поставяне на цветя пред портретите на Петър и Иван Каназиреви. Заедно със своите класни ръководители  Росица Тумбева и  Емилия Бисеринкова  възпитаниците си припомниха великото дело на двамата братя будители.
По-късно седмокласниците от Разложката гимназия се включиха в състезание по математика, организирано от преподавателя Росица Кирева. Предстои да бъдат проверени работите и отличени първенците, събрали най-много точки от състезателните модули.

Учениците от началния курс проведоха поход  до  местността „Голак” и атракциона „Стъпалата”. Своеобразен урок по родолюбие с тях проведе госпожа Елена Джунева, която им насочи вниманието към информационните табели и богатата история на града и региона. Учениците отново се насладиха на красивата Разложка котловина от „птичи поглед”.

И тази учебна година празникът  премина  под мотото „Да бъдем полезни на България!”. Възпитаниците на СОУ „Братя Каназиреви” от шести до единадесети клас  в 10.00 часа  под  съпровода на училищния барабанчик се отправиха в колона към сградата, построена от дарителите Петър и Иван Каназиреви – днешното НУ „Св. Св. Кирил и Методий”.  Делото на щедрите спомоществователи беше почетено с кратко слово от единадесетокласниците Ивайло Парев и Бориса Елчинова, а осмокласникът Благой Манзуров рецитира стихотворението „Светилникът” на поета Благо Прангов. Учениците поднесоха цветя на бюстовете на братята, както и на възпоменателната плоча. С едноминутно мълчание учители и ученици отдадоха почит на своите патрони.

Тържественият ден продължи в Спортна зала „Септември”, където бяха изиграни два волейболни мача между най-добрите девойки  и най-добрите юноши от 8. до 12. клас. В мачове от по два гейма сили мериха талантливите девойки и юноши от училищните отбори, а публиката ги окуражаваше. Под ръководството на Иван Копанаров училищният отбор за юноши  младша възраст  тази година е първенец в зоналните състезания и от 18 до 20 май ще участва във финалите на Републиканското първенство за училищни отбори.

По същото време под ръководството на госпожа Жанета Прешелкова се проведе  и велообиколка на града, в която  се включиха ентусиазирани гимназисти от 8. до 11. клас. Служители на КАТ – Разлог осигуриха безопасността на колоездачите.

Спортни игри и състезания се проведоха и във физкултурния салон на училището под ръководството на господин Светослав Василев.

Граници в историята и настоящето

СОУ „Братя Каназиреви“ град Разлог бе домакин на открит урок по история и цивилизация, проведен от старши учител Соня Крънчева. Урокът бе проведен в по идея и в присъствието на старши експерт по Обществени науки и гражданско образование от РИО на МОН – Благоевград госпожа Екатерина Текерска, директора на училището госпожа Мариана Попадийна, зам.директора госпожа Любка Кацарска, учители по история и цивилизация и философски цикъл от общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда.

Целта на открития урок бе да представи нови начини и методи на преподаване по история, както и използването на семинарните и дискусионните форми в обучението с цел развиване на уменията на учениците за аргументирано изложение, базирано на исторически факти. В хода на урока ученици от 10“а“ клас, профил Чуждоезиков, разработиха темата, свързана с термина“граници“ в исторически, философски аспект, преекспонирани и през призмата на настоящето. С помощта на дидактически игри те направиха схеми за проявите на границите, насоките и различното виждане за „граница“.

Като завършек на урока учениците представиха своите разработки на тема „Границите в историята и настоящето“, в които всеки един от тях е работил по различна тема от местната история на града и региона – по отношение на ограниченията в семейството, любовта, трудностите и предизвикателствата, до които учениците се добраха след работа в местния музей и разкази на своите баби и дядовци. Елена Мекушина се отличи с видеоматериала, посветен на родното място на нейните родители – Горно Драглище. Като краен продукт учениците предвиждат създаването на книга с разработките, така че те да достигнат до повече учениците и общественост.

„Книга разлисти – мъдрост научи!”

Под това мото учениците от 7б клас  при СОУ „Братя Каназиреви”, Разлог  отбелязаха Международния ден на книгата – 23 април. В навечерието на Деня на Шекспир учениците на госпожа Л. Джолева посетиха Читалищната библиотека в град Разлог. Там радушно ги прие госпожа Лена Иванова, дългогодишен библиотекар.  За добре дошли тя ги „почерпи” с по една поговорка, тематично свързана с четенето и книгите. От нейния увлекателен разказ учениците се запознаха с огромното богатство на Разложката библиотека. Имаха възможност да докоснат старопечатни книги  на К. Величков, Вазов, К. Шапкарев. Научиха как се подреждат книгите в една библиотека и се осведомиха как  да боравят с азбучния каталог. Сами търсиха книги по имената на случайно избрани автори. Накрая, разделени в два отбора , те получиха специални папируси със  записани указания как да открият сами мисъл на известен философ. Задачите изискваха да търсят отделни думи в книги на изучавани автори, като си служат с азбучния каталог. Седмокласниците не се затрудниха и бързо дешифрираха мислите на Джордано Бруно и Еразъм Ротердамски.

Възпитаниците на Разложката гимназия имаха възможност да разгледат и стаята с достъп до интернет и обещаха, че ще се възползват от удобствата, които им предлагат  читалнята и богатият библиотечен фонд.

Изложба „Камбанен звън“

Във връзка с отбелязване на 140 години от избухването на Априлско въстание Клуб „Памет“ към СОУ „Братя Каназиреви“, град Разлог с ръководител Соня Крънчева организира и откри изложба „Камбанен звън“.

Изложбата бе разделена на отделни експозиции, пресъздаващи безстрашното начало, решенията на Гюргевския революционен комитет и разделението на революционни окръзи с апостолите. Отделни табла акцентираха върху моменти от въстанието в Копривщица, Клисура, Панагюрище, Дряновски манастир, Батак, Перущица и Ботевата чета. Изложбата показва  познатите и непознатите личности, жертвали живота си за съкровената свобода. В отделна секция учениците представиха авторите и литературните произведения, свързани с темата, както и с литературната критика.

Най-малките ученици от 3 клас с класен ръководител Гергана Попова и 4 клас с класен ръководител Елена Джунева, както и ученици от прогимназиален и гимназиален етап представиха книги, табла, рисунки, брошури, свързани с революционерите и отделни моменти от Априлското въстание.

Участници в откриването бяха ученици от 9, 10 и 11 клас. Чрез поетичен рецитал, включващ „Епопея на забравените“ на Иван Вазов и съвременни стихове, народни песни, характерни за Пиринския край, изпълнени от Лилия Стефанова и Елина Терзиева и в музикален съпровод на Георги Асев и Александър Толин. Момичетата, част от екипа на ТК“Пирински наниз“ с ръководител Мария Калоянова, представиха автентични хора от района и пресъздадоха атмосферата от въодушевлението на подготовката на въстанието. Със съдействието на сем. Димитрушеви, които предоставиха Черешовото топче, Георги Орозов влезе в ролята на Боримечката, а Ренета Хаджиева  – на Райна Княгиня. Изненада за всички беше авторското произведение на Георги Докин „Кръв от лето 1876-то“, посветено изцяло на славния и кръвен момент от българската история. Всички гости получиха брошури, стрък здравец и бяха поканени на скромен коктейл. Като завършек всички споделиха, че историята може да ни разкаже и даде много, а ние – да се поучим от нея!

Учениците и учителите се включиха в пролетното почистване на града

Учениците и учителите на Разложката гимназия „Братя  Петър и Иван Каназиреви” за поредна година се включиха в пролетното почистване на града, като облагородиха тревните площи и засадиха розови храсти в училищния двор. Трудовата дейност премина неусетно в шеги и закачки. Всеки клас освен че почисти определен район, ще продължи да се грижи за своя розов храст с надеждата да разширят и опазят зелените площи на училището. Всички останаха удовлетворени от положения труд.

Интегриран урок по история и философия

Интегриран урок по история и философия на тема „Паметта говори… за толерантност…“ се проведе на 7 март 2016 год. Урокът бе подготвен от старши учител Соня Крънчева от СОУ „Братя Каназиреви“ и Анета Тумбева от ПГТХТ „Никола Стойчев“. Гости бяха директорите на двете училища – М. Попадийна и Г. Адамова, старши експерт по Обществени науки и гражданско образование към РИО на МОН Благоевград Екатерина Текерска, учители от двете училища и ученици.

В хода на урока учениците от двете училища представиха книгата „Извън хватката на Хитлер“ на проф. Михаел Бар-Зоар, анализираха стихове, посветени на пасивността и липсата на интерес в заобикалящото ни общество. Под формата на интерактивни занимания, те успяха да подредят пирамида на омразата и пирамида на толерантността, както и да разсъждават по темата за предразсъдъците.

Специален гост бе господин Яков Джераси, председател на Израело-български институт, който обяви победителите от проведения конкурс за есе върху книгата на Михаел Бар-Зоар „Героичното спасение на българските евреи. Извън хватката на Хитлер“. Победителите бяха Иван Влахов от СОУ „Братя Каназиреви“ и Елена Чокалова от ПГТХТ „Никола Стойчев“. Пред цялата аудитория учениците прочетоха своите есета, свързани с ролята на цар Борис III за спасяване на евреите от България по време на нацисткия режим. Като награда двамата ще пътуват с цел обучение до Йерусалим, което ще се осъществи с подкрепата на Община Разлог.

Любовта – празник, тревога и тайнство

Под това мото учениците от 11а и 10а клас се срещнаха с госпожа Елеонора Барякова, главен учител по БЕЛ в ПГЕЕ, град Банско. Поводът за срещата беше представянето на стихосбирката й „Вълшебство” само ден след Международния ден на жената. Идеята за гостуването й в СОУ „Братя Каназиреви” е на преподавателя по БЕЛ Лиляна Джолева, по чиито думи трябва да се търсят всевъзможни начини за връщане на учениците към четенето и формирането на читателския им вкус.

Кратка биографична справка за гостенката направи пред присъстващите Мария Валеюва от 11а. След нея Бориса Елчинова и Елена Георгиева от същия клас направиха литературоведски прочит на стиховете от книгата и за изненада на авторката показаха усет към анализа и интерпретацията.

За да се потопят всички в атмосферата на емоционалните и изпълнени с прозрения за любовта, надеждата, изневярата и живота стихове, Яна Бастунова рецитира едно от любимите си стихотворения от книгата. А за да бъде завършено докрай потапянето в любовното слово, Елеонора Барякова сама изпълни част от текстовете си под музикален съпровод и тематична презентация. Тя отговори на въпросите, които нейните стихове провокираха у младите читатели, и им пожела да срещнат любовта, която ще ги направи щастливи.

На финала на срещата десетокласниците Георги Докин и Магдалена Балакчиева прочетоха свои стихове и ги подариха на г-жа Елеонора Барякова, а Елена Мекушина й подари собственоръчно изработена червена кутийка със сърце, скрила в себе си едно от най-знаковите стихотворения на българската поезия – „Жена”, и символизираща неумиращата любов.

Организаторите на срещата благодарят на госпожа Елеонора Барякова за отзивчивостта й и откровеността й, както и на преподавателите, уважили труда им – госпожа Соня Крънчева и госпожа Милена Кандева.