Премиера на „Българска рапсодия“

По идея на Соня Крънчева – старши учител по история и цивилизация в СОУ „Братя Каназиреви“ и Анета Тумбева – старши учител по философски цикъл в ПГТХТ „Никола Стойчев“ на 6 март 2016 година бе излъчен филма „Българска рапсодия“ в Мултифункционалната зала на Народно читалище „15 септ. 1903-1909г.“. Филмът е българската номинация за чуждоезичен филм, предложен за наградите Оскар за 2014 година под режисурата на проф. Иван Ничев.

Премиерата на филма се осъществи със съдействието на Българо-израелски институт, България и неговият председател Яков Джераси и подкрепата на Община Разлог. На филма присъстваха ученици и учители от двете училища, родители и граждани на град Разлог.

138 години от Освобождението

В навечерието на националния празник на Република България  – 3 март, учениците от клуб „Памет“ под ръководството на преподавателя по история и цивилизация Соня Крънчева изработиха за всички ученици и класни ръководители презентация на тема „Освобождението“.

Целта на презентацията е да покаже основните военни действия по време на Руско-турската война от 1877-1878 г., важни битки и личности, които свързваме с освобождението. Не на последно място, учениците издириха и паметници, посветени на опълченците и на всички загинали в България.

С посланието “ Да се помни от всички ни…“ клуб „Памет“ към СОУ “ Каназиреви“ призовава към единство и патриотизъм!

СОУ „Братя Каназиреви”, гр. Разлог участва в състезанието Spelling Bee 2016

Габриелла Илиева се класира на първо място в училищния кръг на Шестото национално състезание по правопис на английски език Spelling Bee, което се проведе на 01.03.2016г. в СОУ „ Братя Каназиреви”, гр. Разлог, обл. Благоевград. Габриелла Илиева спелува правилно думата stride и победи Александър Огнянов, който се класира на второ място. И двамата ученици се класират за регионалното състезание, което ще се проведе на 26 март 2016 г. в Благоевград. Националният кръг на състезанието ще се проведе на 23 април в София.

Spelling Bee е състезание, в което участниците спелуват (от англ. spelling), т. е. произнасят буква по буква различни думи на английски език. Над 6500 ученици на възраст до 14 години се състезаваха в 274 училища в страната от 27 февруари до 2 март 2016 г. Участниците се подготвяха по предварително изготвен списък от 500 думи още от началото на месец декември.

Целта на състезанието е да повиши интереса на учениците към изучаването на английски език и да подобри знанията им чрез забавни и интерактивни дейности. В България състезанието се провежда за първи път през 2011 г. по идея на доброволци от Корпус на мира. Победител в миналогодишното състезание е тринадесетгодишният Теодор Енчев от ОУ „Димитър Благоев“, гр. Велико Търново.

Състезанието се организира от Фондация “Корпус за образование и развитие-КОРПлюС”. То се осъществява в партньорство с Фондация „Америка за България”, Посолството на САЩ и под патронажа на Министерството на образованието и науката.

Развитието на състезанието може да следите на www.spellingbee-bg.com и на страницата във Facebook https://www.facebook.com/pages/Bulgarian-National-English-Spelling-Bee/130534310346449?ref=hl.


ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!

Баба Марта бързала,
Мартенички вързала:
Морави, зелени,
Бели и червени:
Първом на гората –
Да листят листата.
И да дойдат всичките:
Щъркелите, птичките,
Първият певец,
Косер хубавец.
После на градините –
Да цъфтят гиргините
И латинки алени,
И божури шарени.
Ябълки да зреят,
Круши да жълтеят.
А пък на дечицата
Върза на ръчицата
Мартенички чудни
Със ресни червени,
Да са ранобудни,
Да растат засмени.

Не на тормоза в училище

24.02 е обявен за Световен ден за справяне с тормоза в училище. Учениците от СОУ“Братя Петър и Иван Каназиреви“ отбелязаха деня с различни инициативи.Учениците бяха облечени с розови тениски, символизиращи добротата и ненасилието . На гърдите си носеха надписи „Не на тормоза в училище“. Розови листа с мотото на днешния ден бяха залепени във всяка класна стая. Кулминацията на днешния ден беше отбелязана на голямото междучасие.

Всички ученици от 1 до 12 клас се строиха в училищния двор, а 4а ,6а и 10б пуснаха в небето розови балони с посланието на Световния ден.Всички заедно извикаха „Не на тормоза в училище“ .

„Лъвски скокове” в чест на Апостола

Шестокласниците от СОУ „Братя Каназиреви” участваха в надпревара по „Лъвски скок”, която се проведе във физкултурния салон на училището. Тя бе организирана по повод 143-годишнината от гибелта на Васил Левски. Инициативата е на техния преподавател по физическо възпитание и спорт – Жанета Прешелкова.

Учениците трябваше с „лъвски скок” да прескачат поставените им препятствия. Първо, те трябваше да се преборят с импровизиран трап на дължина 2 м., а после да преминат към по-сложната задача – прескачане на препятствие на височина. За целта беше опънато въже на метър над земята, което децата трябваше да преодолеят с „лъвски скок”. Задачата не беше никак лесна, но участниците с удоволствие усетиха тръпката от това да надскочат другите и себе си в благородната надпревара. Те се справиха отлично и горди от себе си не спираха да скачат отново и отново.

Великият българин получава прозвището си в Белград, докато се обучавал в легията на Г. С. Раковски, който искал от войниците си да прескачат трапове, пълни с вода. Тогава Левски впечатлил всички със своите ловкост и пъргавина, прескачайки от място 2.60 м. в пълно бойно снаряжение – шинел, щик и пушка.

Малките „лъвове” успяха да проявят смелост и да се справят с поставената им задача, като по този начин не само се докоснаха до героизма на Левски, но и те самите се почувстваха като герои!

Поклон пред Апостола

„Дела трябват, а не думи.“

„Днешният век е век на свободата.“

„Аз съм посветил себе си на отечеството си да му служа до смърт и да работя по народната воля.“

19 февруари – ден на Левски! Ден на спомен и бъдещи действия!

Апостола на свободата събра пред своя паметник учениците на Разложката гимназия. В негова памет Данислава Крънчева и Амира Джембазка рецитираха пред всички „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев и „Минута за поклон“ от Петранка Божкова.

С много чувство и вълнение Любомир Гърков прочете есе за същността на делото на Апостола и отправи апел към бъдещите поколения. Какъв е смисълът на човешкия живот, ако той няма стойност, ако той не е в полза на България? Защо има велики и значими хора? Така ли е в настоящето? Може ли Левски да бъде сред нас днес?

Учениците Иван Влахов и Мартина Дръдалова поднесоха венец от името на училището, а ученици от различни класове също оставиха много цветя в знак на преклонение пред делото на Апостола.

Да бъдем смели, да бъдем активни в това, което правим, да бъдем себе си!

Гордост за Разложката гимназия

Ученичките Боряна Илиева, Елина Терзиева и Ина Манафова, и трите от девети клас на СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, град Разлог, спечелиха поощрителни награди от Национален конкурс, посветен на миграцията. На тържествена церемония в Дома на Европа в столицата зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел връчи наградите на победителите в Седмия национален ученически конкурс, който тази година беше посветен на миграцията. В творческото съревнование премериха знания 140 ученици от цялата страна въпреки трудността на темата. Мария Габриел отличи общо 14 участници в двете възрастови категории с голямата награда – посещение на Европейския парламент в Брюксел. Други 17 спечелиха поощрителна награда, която е посещение на Народното събрание. В тазгодишното издание на конкурса творбите на учениците бяха оценявани от авторитетно жури с членове: Мария Габриел, Радослав Стаменков – ръководител на Мисията на Международната организация по миграция в България, проф. д-р Анна Кръстева – директор на Центъра за европейски бежански, миграционни и етнически изследвания, Надя Барух – директор и главен редактор на националното издателство за образование и наука към МОН „Аз Буки”  и доц. д-р Николай Попов от катедра „Международно право и международни отношения” в Югозападен университет „Неофит Рилски”.

Мария Габриел приветства участниците в тазгодишния конкурс, споделяйки впечатленията си от техните творби: „Голямо постижение е смелостта на учениците да дадат отговори на предизвикателствата, свързани с миграцията, да дадат идеи за решения и потърсят онези човешки добродетели, които позволяват да защитаваме европейската и българската ни идентичност. Техните разсъждения отразяват сериозните въпроси, които дискутираме и в Европейския парламент. Те критикуват, съветват, подкрепят, отправят послания за солидарност. Включвайки се в конкурса, учениците показаха колко е важна повишената информираност по темата за миграцията – само познавайки нейните измерения и специфики, можем да имаме обективно мнение.”

Ето какво споделят и момичетата за конкурса и награждаването:

Боряна Илиева: „Макар че не присъствах на награждаването, аз се почувствах много щастлива от факта, че са ме избрали. Бях много горда от себе си, моите близки също, от постиженията ми. За мен писането на есето беше едно голямо предизвикателство. Отне ми доста време да реша какво да напиша и от коя страна да погледна на случващото се. Обмислях всяко едно изречение, правих няколко редакции. Доста време писах есето, като ме заинтригуваха не само темата, но и наградите. Радвам се, че и други хора мислят като мен, щастлива съм, че журито оцени моята гледна точка. Конкурсите провокират у мен размисли, карат ме да погледна на съвременните проблеми по различен начин, възпитават гражданската ми позиция. Чувствам се горда, че се чува моят глас, че се оценява моето мнение. Благодарение на този конкурс ще сбъдна една моя мечта – да посетя Народното събрание.“

Елина Терзиева: „Денят на церемонията беше вълнуващ и изпълнен с приятни емоции. Първоначално изобщо не смятах, че ще бъда сред избраните.Но след като чух името си, много се зарадвах. Времето, което отделих за есето, беше може би два дена. Прочетох го няколко пъти и което не ми харесваше, го променях. За написването на есето много ми помогна книгата на Атанас Ячков „Баня сърце и огън от България“.   Мисля, че такива конкурси са интересни и полезни за нашето развитие.“

Ина Манафова: „Денят на церемонията по награждаването бе изключително вълнуващ за всички, които участвахме в конкурса. Не само заради очакването за награда, но и за положителните емоции и удоволствието, които изпитахме да присъстваме на такова прекрасно събитие. Госпожа Крънчева бе човекът, който ни даде стимул да участваме и да направим нещо, което наистина да си заслужава. Самото писане на есето не ми отне много дълго време, но бе повод да се замисля какво точно представлява миграцията и за хората, принудени да мигрират от родината си.“

Посещение на изложба „Крехка толерантност“ в НИМ

Учениците от 10″а“ и 11″а“ класове, обединени в клуб „Памет“, посетиха изложба „Крехка толерантност“ в Националния исторически музей, София, на 30 януари.

Идеята за посещението бе на преподавателя по история и цивилизация Соня Крънчева, под чието ръководство същите ученици организираха и откриха изложба във фоайето на училището миналата седмица.

Целта на посещението е сравнение на идеите и креативността на учениците по темата, както и създаване на кратко изложение за мотивацията за учене по история в обстановка на музейни експозиции.

Самата изложба „Крехка толерантност“ акцентира върху моменти от спасението на българските евреи по време на нацисткия режим и успя да привлече вниманието на учениците веднага. Екскурзоводът Валентина Петрова увлекателно разказа на учениците за пътя на трудностите не само пред българските евреи, но и пред българската /не/възможност за тяхното спасяване.

В края на посещението учениците използваха възможността да посетят Руската църква „Св. Николай Чудотворец“, където пуснаха желания до архиепископ Серафим Соболев – руски духовник, чийто гроб се намира в криптата на църквата. Дано техните желания да се сбъднат наистина!

Във връзка с 10 март – Денят, когато България почита жертвите на Холокост, клуб „Памет“ организира съвместна инициатива с ученици от ПГТХТ „Никола Стойчев“ на тема, свързана с толерантността.

Спомен от миналото, с послание за бъдещето

На 27 януари 2016 год. учениците от 10″а“ клас и 11″а“ клас, обединени в клуб „Памет“ на СОУ „Братя Каназиреви“, град Разлог под ръководството на преподавателя си по история и цивилизация Соня Крънчева, организираха и откриха изложба, посветена на Международния ден, посветен на възпоменание на жертвите от Холокоста по време на нацисткия режим. Изложбата привлече вниманието на доста ученици, които решиха да разгледат изложбата и да прочетат интересни факти по темата. Гост на изложбата бе и инж. Красимир Герчев, кмет на Община Разлог, който сподели пред учениците, че темата е наистина тежка, но много актуална и в настоящето.

Работата по изложбата продължи около 2 седмици, като всеки ученик имаше поставена индивидуална задача, по която да вложи креативност и да изработи и представи по интересен начин информацията. Учениците Вили Парапунова, Елена Петрова и Дияна Аршинкова работиха по дизайна на самата изложба. Божидар Кобаков представи в графичен вид  брой на жертвите в концентрационните лагери. Много труд положиха Георги Орозов, Елена Мекушина и Елена Георгиева, които приготвиха брошури, свързани с Холокоста и основна информация по темата. Елена Мекушина изработи и жълтите минзухари, които са символ на жертвите на Холокоста по време на Втората световна война. Гергана Елчинова, Иван Влахов, Слави Елчинов подготвиха секция „Концентрационни лагери“ в Европа с карта, снимки и информация. В последната секция работиха Ивайло Парев, Ренета Хаджиева, Елена Мекушина, Мартина Нонкова, Магдалина Кьосева, Елена Джолева и Спасиана Григорова, които потърсиха информация, свързана с „Българския въпрос“ – спасяването на българските евреи. Най-интересна се оказа секцията, посветена на Ане Франк – живот, цитати от личния и дневник, интересни факти. Там старание положиха Георги Асев и Мария Валеюва.

Посланията на учениците, които те прочетоха в края на урока, развълнува всички, които осъзнаха, че действително темата е както тежка, така и актуална.

„Един миг Смисъл, равен на цял живот. Един достатъчен миг!“

Под този надслов учениците от клуб „Памет“ проведоха урок, посветен на 160 години от рождението на Райна Попгеоргиева, известна в българската история като Райна Княгиня. Интерактивният урок набляга на идеята, че не трябва да бъдат забравени историческите личности, дали живота си за думата СВОБОДА. Учениците имаха предварително поставени индивидуални задачи, които трябваше да представят по време на урока. Какво направиха те? Елена Петрова представи кратка информация за живота и семейството на Райна Княгиня под формата на мултимедийна презентация, в която бе включила и интересни факти. Магдалина Кьосева разказа подробно как е ушито знамето и какво представляват символите на него. Мария Лечова представи своята предварителна задача, свързана с доказване на качествата на Райна Княгиня и под формата на викторина успя да защити идеята, че това е наистина достойна за уважение българка. В ролята на Райна Княгиня влезе Ренета Хаджиева, която с нетърпение и вълнение разказа за времето на ушиване на знамето и първите часове на въстанието в Панагюрище и всички се пренесоха във възрожденско Панагюрище, където идеята за свобода намира благодатна почва. Интересен подход избраха Мартина Дръдалова, Иван Рачев и Георги Асев, които написаха писма лично на Райна Княгиня, разсъждавайки върху качествата на нейната личност, смелостта й и пренасяйки жертвата през призмата на настоящето, доказаха, че пътят е труден. Какво се е случило между Райна Княгиня и Георги Бенковски разказа Спасиана Григорова.

Павлина Джупанова и Елена Джолева разсъждаваха над мисълта “ Един миг Смисъл, равен на цял живот. Един достатъчен миг!“ и те успяха да докажат същността на силата, на борбеността, на жертвоготовността и че всичко си заслужава, щом е посветено на ОТЕЧЕСТВОТО. В края на урока Елена Мекушина представи направите от нея брошури, които учениците раздадоха на класовете в училище, за да се помни делото на българската княгиня, и изпяха народната песен, посветена на нея!

Поклон пред паметта на Райна Княгиня!