Интерактивен урок по БЕЛ в края на годината

Петокласниците от 5б клас на СОУ „Бр. Каназиреви” показаха пред своите родители какво са научили по БЕЛ през годината. Чрез интерактивни игри възпитаниците на г-жа Л. Джолева демонстрираха какво знаят по роден език и литература. Под мотото „Модерно е да си грамотен” родителите сами провериха какво са научили децата им.

В състезание с няколко кръга три отбора „мериха” своите знания. За да бъдат оценките безпристрастни, този път ги поставяха родители, избрани на случаен принцип. В първи кръг трите отбора решаваха кръстословици, в които условията бяха свързани с учебното съдържание от 5. клас. Във втори кръг учениците трябваше да редактират текстове с допуснати грешки. След като се поизпотиха, петокласниците представиха свои презентации за избрани от тях фолклорни празници, като демонстрираха и знания и умения от предмета Информационни технологии.

Най-интересен се оказа кръгът с „Колелото на късмета”. Някои получиха шестици, без да отговарят на въпроси, а други се помъчиха над изтеглените задачки, за да заслужат одобрението на журито.

За добро настроение на финала децата изиграха драматизацията „Приятелство” и показаха завидни театрални умения. Главните актьори в пиесата бяха включените в НП „С грижа за всеки ученик” ученици от паралелката.

Родителите останаха доволни от знанията на децата и не можаха да излъчат отбор победител – шестиците доминираха. А към всички присъстващи учители децата изразиха почит и уважение чрез емоционален поетичен рецитал, режисиран от класния им ръководител – г-жа Р. Тумбева.

След изморителната и пълна с емоции година децата ще се радват на ваканцията доволни и щастливи.

Парад на професиите

В Деня на Ботев и всички загинали в борбите за освобождение – 2 юни, учениците от СОУ „Бр. Каназиреви” се включиха в общоградския Парад на професиите. Организиран от средните учебни заведения в града и РИО – Благоевград, парадът привлече стотици любопитни ученици и родители, на които предстои трудния избор на ново училище.

Достойно ученици и учители от Разложката гимназия представиха своите паралелки и макар и да не дават професионално образование, те доказаха, че интелектът винаги печели. По атрактивен начин водещите Ел. Лачина и М. Хаджиев представиха бъдещите прависти и лекари на града и региона. Училището ни се похвали с талантливите художници и с красивите момичета от волейболния училищен клуб. Те гордо заявиха, че сами са избрали училището, в което могат да развият както умствените си и артистични заложби, така и да спортуват и да се забавляват.

На сцената беше и талантливият Халил Гагъм, който публикува своята книга „Шест стъпки на раздялата” – превърнала се в бестселър сред възпитаниците на гимназията.

Ученици от профилите Чуждоезиков и Технологичен се обединиха под наслова „Дървото и учителят се познават по плодовете” и чрез импровизираното Дърво на знанието показаха, че науката и интелектът са господарите на забързаното ни ежедневие.

Учител от СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ на прием при президента на Република България

На 24 май 2014 год. Соня Крънчева, преподавател по история и цивилизация и английски език в СОУ „Братя Каназиреви“ ,град Разлог, бе поканена от държавния глава Росен Плевнелиев на традиционния прием по повод Деня на българската просвета и култура. За празника в сградата на Националния исторически музей се събраха министри от кабинета заедно с премиера Пламен Орешарски, сред които и министърът на образованието и науката д-р Анелия Клисарова, посланици, дипломати, хора на изкуството и общественици, отличени учители.

На приема пред гостите президентът припомни завета на първоучителите Кирил и Методий, че величието на народите не се измерва по спечелените битки и военни подвизи, а по духовния им напредък.

„Впечатленията за мен са много. Имах възможността да бъда поздравена лично от президента и от министърът на МОН по повод на този истински български празник, когато ние – учителите и учениците от цяла България – се чувстваме горди. Признание е за мен и в същото време и морално удовлетворение за желанието и труда, които полагам в работата ми в училище с бъдещите поколения.“ – сподели Соня Крънчева.

Росен Плевнелиев, президент на Република България:
„Култът към просветата, пред който благоговееха дедите ни, за който те отделяха и последното си петаче, трябва да бъде възстановен. За завета на светите братя трябва да си спомняме не само по празниците, а да го следваме ежедневно с делата си.“

СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ е национален финалист

На 10 май 2014 г. в хотел „Хилтън“ се проведе националното състезание по английски павопис „SpellingBee”. Финалистите от всички райони в България участваха в състезанието. Георги Тренчев от 6“б“ клас от СОУ“Братя Каназиреви“ е национален финалист в състезанието по английски правопис „SpellingBee” 2014 и заслужено спечели купа и грамота. С купа и грамота също бяха наградени СОУ“Братя Петър и Иван Каназиреви” и г-жа Милена Бекярова, старши учител по английски език в училището.

На състезанието присъстваха заместник-посланик на САЩ- Брайън Далтън и президента на Фондация „Америка за България“ Патрик Бракън и дипломати от Американското посолство.

SpellingBee е традиционно американско състезание, в което състезателите спелуват (от англ. spelling), т. е. произнасят буква по буква различни думи на английски език. Целта на състезанието е да повиши интереса на учениците към изучаването на английски език и да подобри знанията им чрез забавни и интерактивни инициативи.

Състезанието се организира от Фондация “Корпус за образование и развитие-КОРПлюС”. То се осъществява в партньорство с Фондация „Америка за България”, Посолството на САЩ и под патронажа на Министерството на образованието и науката.

Развитието на състезанието може да следите на www.spellingbee-bg.com и на страницата във Facebook/ BulgarianNationalEnglishSpellingBee.

97 години Разложка гимназия

Със спортни мероприятия и много цветя учениците от СОУ „Братя  Петър и Иван Каназиреви” отбелязаха Патронния празник на своето училище на 30.04.2014. Всички ученици се включиха в почетната обиколка на сградите, приютявали през годините любознателния дух на своите възпитаници. Разнообразните спортни предизвикателства ентусиазираха  учениците, които са едни от най-изявените спортисти в региона.  Известни са техните успехи както в индивидуалните, така и в отборните надпревари. Те се включиха в организираните турнири по волейбол, баскетбол и футбол, докато по-малките скачаха на въже и въртяха обръчи. За  изкушените от фолклора ученици бе предвидена танцова програма с хора и ръченици.

Празникът започна с рецитал на стихове от „Светилникът” на поета Благо Прангов и поднасяне на цветя пред портретите на братята във фоайето на училището. Уважението и преклонението си пред делото на двамата благодетели учениците изразиха и с поднасянето на букети пред бюстовете на братята Петър и Иван Каназиреви, намиращи се в първата сграда на училището, която до днес съхранява паметта на училищното дело, подето от родолюбивите разложани и реализирано с отдадеността на техните последователи.

Нека си спомним завета на възрожденците: „Много похвално е усърдието на любородните, които искат да покажат на своя народ, че желаят общото добро, а не че само себе си гледат. Всеки има тази длъжност, който каквото може, това да стори.” (д-р Петър Берон).

С крилатия си девиз „Да бъдем полезни на България!” братята Петър и Иван Каназиреви заживяват с възрожденски устрем за усъвършенстване на новобългарското училище, за въвеждане на гимназиално образование, което да очертае нови хоризонти и перспективи пред единородните. Те реализират мечтите на Неофит Рилски, Емануил Васкидович, Констатин Фотинов, Иван Селимински, Христаки Павлович и цяла плеяда български учители.

За нас остава да реализираме техните.

Ден на отворените врати

В СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” се проведе Ден на отворените врати, в който всички любопитни малки и големи ученици, както и техните родители , имаха възможността да разгледат сградата и материалната база на училището и да се срещнат с учителите, работещи в престижната институция.

Домакините от гимназията посрещнаха от рано най-нетърпеливите си гости – децата от подготвителна група от ЦДГ „Ален мак” с госпожа Попова. Бъдещите първокласници с трепет прекрачиха прага на училището и разгледаха класните стаи на настоящите първокласници и залата за целодневна организация на учебния процес. Госпожа Ана Солунова, бъдещият учител на първи клас, покани гостите си и в богатата училищна библиотека. Все още нечетящи, малчуганите от ДГ  разгледаха шарените книжки и пъстрите лавици. Най-впечатлени децата останаха от новооборудваната зала за спортни занимания, където учениците от полуинтернатните групи провеждат часовете за отдих и физически занимания.

 В Деня на отворените врати прага на гимназията прекрачиха и учениците от началните училища в града и региона. Учениците от НУ „Кирил и Методий”, четвъртокласниците от НУ”Яне Сандански”, както и учениците от училището в с. Добърско също гостуваха на Разложката гимназия. Те имаха възможност да изгледат театралните пиеси, които петокласници под ръководството на госпожа Р. Тумбева изиграха в Конферентната зала. Помощник-директорът Л. Кацарска приветства четвъртокласниците и техните учители, като им пожела здраве и успехи. Децата имаха възможност да погледнат през училищния телескоп и да гледат филми за планетите в кабинета по физика. Госпожа М. Бекярова демонстрира възможностите на интерактивната дъска в кабинета по английски език, а ръководителите на компютърни зали, зали за извънкласни занимания и др. кабинети разведоха любопитните деца и им показаха къде и как се провеждат учебните часове по различните дисциплини.

Много от децата се впечатлиха от видяното, запознаха се с госпожа Величка Костадинова – бъдещ класен на 5. клас  за уч. 2014/2015г., и обещаха, че отново ще се върнат в училището – вече като негови възпитаници.

Учениците от 11в клас осъществиха дългоочакваната си екскурзия

Учениците от 11в клас от СОУ „Братя Каназиреви”, град Разлог осъществиха дългоочакваната си екскурзия. Маршрутът, който беше избран от класния ръководител – Ваня Боткова, и преподавателя по история – Соня Крънчева, отведе учениците по стъпките на смелите въстаници от Априлската епопея. В навечерието на   138 – годишнина от въстанието учениците имаха възможност да преживеят със стотици други родолюбиви българи емоцията на онези паметни исторически дни.

Учениците получиха възможност да се докоснат до живота на предците си и посетиха родните къщи на поета революционер  Христо Ботев в Калофер, на патриарха на българската литература Иван Вазов в Сопот и на Апостола на свободата Левски  в Карлово. Станаха свидетели на възстановки на избухването на Априлското въстание в Клисура, където развяха гордо българския флаг и извиха голямо хоро, както и в Копривщица, където дори дъждът не им попречи да видят къде е пукнала първата пушка на въстанието. В Копривщица, под дъжда, видяха и шестте къщи на едни от най-видните и дейни българи от епохата на Възраждането. Не пропуснаха да посетят и Панагюрище, където разгледаха оригиналното Панагюрско златно съкровище и чуха историята за Райна Княгиня в двора на родната й къща. За всички това посещение беше и емоционалната кулминация, израз на която бяха сълзите на гордост и признателност.

138 години от Априлското въстание

На 25.04.2014г. учениците от СОУ „Братя Каназиреви” почетоха паметта на всички герои, свързани с незабравимата Априлска епопея. В Многофункционалната зала на Читалище „15 септември 1903 – 1909” пред родители, учители, общински съветници, читалищни дейци  възпитаници на престижното училище поднесоха поетичен рецитал под наслов „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”. По текстове на Вазов, Д. Дамянов, Д. Чинтулов, Бл. Прангов и др. поети учениците пресъздадоха в слово и картина паметни моменти от националната история. Припомнени бяха паметни моменти от избухването и потушаването на Априлското въстание. Рециталът беше озвучен и с филм, изработен от Божидар Тренчев, Ив. Парев, Г. Манафов от 9а клас.

С емоционалното си изпълнение и талантливо рецитиране М. Тренчева, С. Коюмджиева, А. Иванова, Ил. Мечкулски, Бл. Манзуров, К. Александров, Д. Мутафчиев, Я. Бастунова, Б. Елчинова, М. Крънчева, В. Карджиева, Ел. Лачина, Ел. Пицина, Цв. Карджиева, Ив. Парев разчувстваха публиката  и накараха всички да преживеят отново гордостта от това, че са потомци на славен и смел народ.

 Реализирането на рецитала е дело на учителите Л. Джолева и Р. Тумбева.

Национален кръг на състезанието по творческо писане

На 26.04.2014 в Американския университет в Благоевград бе проведена церемонията по награждаване на финалистите от Четвъртия националния кръг на състезанието по творческо писане. От участвалите 4000 есета от цялата страна до финал стигнаха само 120, като от тях бяха избрани 21 най-сполучливи и оценени от международно журо. Сред тези 21 бе и есето на Цветелина Емилова Атанасова от 11а кл. в СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“. Със своето невероятно есе, фокусиращо се върху актуална екологична тема и написано по един изключително толерантен, но и креативен начин, Цвети бе номирана на първо място от тримата единадестокласници, финалисти в състезанието. Наградите, които бяха осигурени от трите водещи издания – Макмилан, Клейт и Експреспъблишинг, а също така и компанията Майкрософт, бяха връчени от изпълнителния директор на Корплюс- Димитър Цеков, а официален гост на тържеството бе заместник-посланикът на САЩ.

 

Преди официалната церемония финалистите и техните учители посетиха две лекции. Първата, свързана със спецификата на креативното писане, бе под ръководството на проф. Майкъл Коен, а лектор на втората бе главният редактор на университетското списание към Американския университет – Мариела Христова. След лекциите учениците обиколиха новопостроената сграда на университета, обявена за сграда на 2013 година, и изпробваха някои от удобствата и. По време на церемонията по награждаването Цветелина Атанасова поздрави и присъстващите с великолепно музикално изпълнение, което доказа, че талантът и определено е в няколко направления – пеене, танцуване, и не на последно място писане.

Есето на Цветелина Емилова Атанасова от 11а кл в СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ >>

Поздравяме Цвети с невероятния и успех, като и желаем скорошни реализации и на други подобни поприща.

СОУ“Братя Петър и Иван Каназиреви“ участва в състезанието Spelling Bee

Георги Тренчев от 6“б“ клас се класира на първо място в училищния кръг на Четвъртото националното състезание по правопис на английски език Spelling Bee, което се проведе на 14 март 2014 г. в Езиковия кабинет на училището. Георги Тренчев спелува правилно думата “habit и победи Габриелла Илиева от 5“а“ клас, която се класира на второ място. И двамата ученици се класират за регионалното състезание, което ще се проведе на 12 април в Благоевград. Под ръководството на г-жа Милена Бекярова, старши учител по английски език, участниците се подготвяха по предварително изготвен списък от 500 думи още от началото на месец декември. Националният кръг на състезанието ще се проведе на 10 май в хотел Хилтън в София.

Spelling Bee е традиционно американско състезание, в което състезателите спелуват (от англ. spelling), т. е. произнасят буква по буква различни думи на английски език.  Над 6400 ученици на възраст до 14 години се състезаваха в 264 училища в страната през седмицата от 10 до 15 март 2014 г.

Целта на състезанието е да повиши интереса на учениците към изучаването на английски език и да подобри знанията им чрез забавни и интерактивни инициативи. В България състезанието се провежда за първи път през 2011 г. по идея на доброволци от Корпус на мира. Победител в миналогодишното състезание е  тринадесетгодишният Мартин Бошкилов от СОУ „Кузман Шапкарев”, гр. Благоевград.  

Състезанието се организира от Фондация “Корпус за образование и развитие-КОРПлюС”. То се осъществява в партньорство с Фондация „Америка за България”, Посолството на САЩ и под патронажа на Министерството на образованието и науката. 

Развитието на състезанието може да следите на www.spellingbee-bg.com и на страницата във Facebook/ Bulgarian National English Spelling Bee.