Деветокласници казаха „НЕ“ на наркотиците

Учениците от 9а и9б клас под ръководството на г-жа Милена Кандева – учител по психология – проведоха тематичен урок пред учители от училището, в който отрекоха най-големия бич за съвременната младеж – наркотиците. В езиковия кабинет на 6.03.2014г. учениците доказаха, че са запознати с легалните и нелегалните наркотици, показаха емоционален филм за 19-годишен наркоман, представиха есета, изразяващи гражданската им позиция по проблема.

Всички присъстващи попълниха анонимни анкети, резултатите от които бяха оповестени в края на урока. Повечето от анкетираните признават, че никога не биха опитали дрога, но други споделят тревожен факт – опитвали са алкохол. В своеобразната дискусия Ел. Костова и Ан. Андриова запознаха аудиторията със законовите разпоредби по отношение на притежанието и употребата на наркотици, а Божидар Тренчев и  Аглая Дойнова бяха подготвили въпросник, чрез който провериха знанията на учители и ученици по темата.

Изнесен урок по литература в църквата „Св. Благовещение“

За символиката на Исусовите притчи говориха учениците от 9а и9б клас с отец Димитър в храма „Св. Благовещение“. Във връзка с учебното съдържание по литература възпитаниците на г-жа Джолева посетиха храма на 7.03 и имаха възможност да разговарят с божи служител за скрития смисъл на евангелските притчи. Доброто, милосърдието, духовната щедрост и др. християнски добродетели учениците коментираха, разказвайки едни от най-известните притчи. Те имаха възможност да разгледат обновените стенописи, да си припомнят важни сюжети от Стария и Новия завет, разгледаха църковните книги и четоха на старобългарски и на черковнославянски.

Всички с интерес слушаха уроците на свещеника за живота и човешките добродетелите и запалиха свещ за благоденствието на семействата си.

Ученици изработиха над 100 мартеници и ги продадоха с благотворителна цел

Учениците от 5б клас към СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” град Разлог с класния им ръководител Росица Тумбева изработиха над 100 мартеници, които бяха продавани с благотворителна цел. Събраните средства учениците ще дарят на деца със здравословни проблеми от СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” и НУ „Свети Свети Кирил и Методий”.

С много ентусиазъм и желание малките възпитаници изработиха красиви мартеници в часовете по Домашен бит и икономика с помощта на учителя Николай Карамфилов, помогнаха им техните родителите, както и технии братя и сестри от началното училище. В изработването на мартеничките се включиха и ученици от 4 и 6 клас на СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” град Разлог. В продължение на няколко дни  те успяха да продадат мартеничките и да съберат над 200 лв., които ще дарят.

Всеки празник носи радост на малки и големи. Отбелязването на Баба Марта със закичване с мартеници е един от най-хубавите и уникални празници за нас българите. Всеки иска да зарадва близки и приятели с мартеничка, споделиха петокласниците.

По случай празника Баба Марта учениците от 5б изработиха и еднометрова мартеница „Пижо и Пенда”, която краси училището и радва учители и ученици.

Час по родолюбие

На 28.02.2014 учениците от 9а клас изнесоха презентация по повод на Националния празник 3-ти март. В Конферентната зала на училището пред шестокласници и деветокласници Г. Хаджиев, М. Валеюва, Аглая Дойнова, Т. Бонкова и Ив. Парев  припомниха важни дати, свързани с развоя на Руско-турската освободителна война и с героичната съпротива на българите опълченци, дали живота си за свободата. Очертаха политическите резултати от подписването на Санстефанския  мирен договор, анализираха последвалия Берлински конгрес, който помрачава радостта от възстановяването на България.

М. Валеюва представи факти за честването на Националния празник, а Т. Бонкова коментира какво е била свободата за нашите предци и как днес трябва да отдаваме заслужена почит на знайните и незнайните български синове, дали живота си за свободата на родината.

В навечерието на 136-годишнина от Освобождението учениците от 9а почетоха като истински родолюбци всички герои, написали с кръвта си страниците на историята.

Традиции и обичаи по света – св.Валентин

На 13 февруари 2014 година учениците от 8“а“ клас с класен ръководител Соня Крънчева проведоха открит урок по английски език пред родителите си. Тема  на урока беше „Традиции и обичаи по света – св.Валентин“  и тя се оказа интересна и вълнуваща за осмокласниците.

Предизвителствата да покажат владеене на различни умения не спънаха учениците. Те попълниха текста на известна песен, прочетоха и подредиха параграфи от непознати текстове и отправиха своите пожелания за празника. Заедно с това те откриха изложба на млади творци, изключителните таланти – Елена Джолева, Магдалина Кьосева, Михаил Цинцаров, Вяра Чилева, Павлина Джупанова и Мария Костова, които приеха предизвикателството да представят през своето виждане какво представляват любовта и приятелските взаимоотношения. Родителите също взеха участие в урока и споделиха, че наистина учениците работят много добре, когато експериментират, че са нужни повече дейности и занимания в тази насока, за да се развива потенциалът на всяко дете по-добре. 

Семинар за учители по английски език

СОУ „Братя Каназиреви” отново бе домакин на работен семинар за учителите по английски език. В Езиковия  кабинет на училището гостува г-н Чавдар Здравчев и представители на издателство Express Publishing, които запознаха гостуващите колеги от други училища в региона с темите Putting Language in Its Place; Developing Communicative Competence; Learn to Read, Read to Learn.

Гостите презентираха нови учебни комплекти по английски език и популяризираха възможностите за работа с интерактивна дъска.

Обучението приключи с една приятна изненада. В най-скоро време училището ни ще разполага с електронни уроци и в нивата В2, B2+ и C1, които да използваме в обучението по чужд език.

Състезание по творческо писане на английски език

На 12.02.2014 в училището ни за пореден път се проведе състезание по творческо писане на английски език. Тази година участват ученици от 124 училища от цялата страна. В нашето училище то е популярно още от самата си поява през 2011. Миналата година победителки в регионалния и националния кръг станаха наши ученички от 8 и 9 клас.

Състезанието е създадено, за да насърчи българските ученици да мислят творчески, пишат и се забавляват на английски език и се организира от фондация “Корпус за образование и развитие – КОРПлюС” с подкрепата на Министерството на образованието и науката.

Ние, учителите по английски език желаем успешно класиране и тази година на явилите се 31 ученици от 7 до 11 клас.

 

Открит урок по български език

На 27 януари,2014г. в СОУ „Братя Каназиреви” се проведе открит урок по БЕЛ с ученици от 5б клас, включени в НП „ С грижа за всеки ученик”, Модул 4. Темата на урока беше „Подлог и сказуемо в простото изречение” и на него присъстваха родителите на бенефициентите, включени в групата по проекта. Общо четирима ученици имат възможност да повишат резултатите си по предмета, като посещават допълнителни часове, провеждани всеки понеделник и четвъртък от преподавателя Л. Джолева. Дейностите по проекта стартираха през месец октомври, 2013г. и ще продължат до края на учебната година. Откритият урок е един от индикаторите, по които ще се оценява успеваемостта на проекта.

Пред  родителите на бенефициентите, директора на гимназията и учителите от МО по БЕЛ децата показаха знанията си по граматика и демонстрираха чрез различни игри уменията си за откриване на главните части, за съставяне на прости изречения по зададени синтактични модели, провериха уменията си да членуват правилно чрез мултимедийна презентация и забавни състезателни игри.

Б. Методиева, С. Сергеев, Кр. Шекерова и В. Сотирова от 5б клас, които редовно посещават допълнителните часове, споделиха, че са доволни от допълнителните занимания, харесва им модерно оборудвания кабинет, в който се провеждат часовете, радват се, че имат достъп до всички образователни ресурси, а родителите не скриха задоволството си от постоянството на децата си.