Да превърнем класната стая в Кирило-Методиев музей!

В навечерието на Деня на славянските първоучители учениците от 9а клас под ръководството на преподавателя по БЕЛ – Л. Джолева, превърнаха класната си стая в музей на светите братя. В часа по БЕЛ, ЗИП те представиха различни албуми, постери и интерактивни продукти, с които украсиха класната си стая. Всеки ученик сам беше избрал формата на своя продукт. Докато лично обясняваха какво и защо са изработили в стаята звучеше църковна музика, подбрана от Г. Орозов. Креативност и оригиналност демонстрираха деветокласниците. Ел. Мекушина показа образователна игра за деца от 7 до 15-годишна възраст, чрез която се научават факти за мисиите на Солунските братя. Много интересни албуми и книжки бяха изработили Ел. Джолева, М. Дръдалова, Ив. Влахов, М. Костова, М. Пандева, Яна Стойчева, Сп. Григорова, М. Лечова и др.

С традиционните табла учениците аранжираха стената на класната си стая, а албумите подредиха на отделен чин. Така всичко, което научават в часовете по литература, беше припомнено и затвърдено, за да продължат да уважават и ценят едно от най-ценните достижения на средновековна България – азбуката и книжовността.

Ден на ученическото самоуправление в Разложката гимназия

Да бъдеш в ролята на своя преподавател? Какво по-голямо предизвикателство от това?

И тази година ученици от СОУ „Братя Каназиреви“ заеха местата на своите учители в Деня на самоуправлението. В ролята на директор влязоха Ивайло Парев от 10“а“ клас и Росица Тончева от 9“б“ клас, които са и представители на училищния парламент. Те бяха радушно посрещнати от госпожа Мариана Попадийна. Мария Крънчева от 10“б“ клас и Боряна Иванова от 8“а“ клас проведоха интервю с нея във връзка с Деня на самоуправлението. В него тя споделя, че подкрепя с желание инициативата учениците да заемат ръководни длъжности в училище и да осъзнаят голямата отговорност.

Гергана Мандарова от 10“а“ клас влезе в ролята на секретарка в кабинета на Мария Андреева.

За пръв път учениците от 8“а“ и 8“в“ клас заеха местата на учителите си. Радина Елчинова, Ина Манафова, Гергана Дурева и Марина Мишкова избраха да бъдат учители по английски език в 8“в“ клас в часа на госпожа Соня Крънчева. Те предложиха на съучениците си различни дейности – решаване на кръстословици, попълване на текстове от песни, игри, свързани с граматиката. В 8“а“ клас Цветан Зарев, Боряна Иванова и Ели Дункина също проведоха урок по английски език в часовете на госпожа Людмила Спасова.

Оказа се, че тази година осмокласниците са най-активни. Освен знания по английски език, те показаха интерес и към математика и БЕЛ. Димитър Гогов предаде нов урок по математика на своите съученици в 8“в“ клас в часа на госпожа Мариана Манова. А Мая Крайнова и Христина Дурева избраха да бъдат учители по литература под ръководството на госпожа Елена Фарфарова.
Ина Манафова
, представител на училищния парламент проведе интервюта с госпожа Елена Фарфарова и Мариана Манова относно мнението им за този ден в училище.

9“а“ клас изявиха желание да застанат на мястото на учителя си Соня Крънчева. В часа по история и цивилизация Миряна Пандева и Павлина Джупанова бяха подготвили интересни факти от средновековната история и кратък видеоматериал за създаването на българската държава. Михаил Цинцаров и Георги Орозов също се справиха с предизвикателството да бъдат учители като поднесоха на своите съученици интересна информация, свързана с екологията и опазването на околната среда на английски език. Иван Влахов и Спасиана Григорова работиха като учители по география и икономика при госпожа Вили Бельова, като представиха филм за България.

Интервю с ученичката Павлина Джупанова проведе Елена Джолева, представител на училищния парламент.

Лусиана Кондева от 10“б“ клас зае мястото на госпожа Лиляна Джолева в часа по литература. Освен новия урок, тя разказа и интересна легенда, свързана с „Изворът на белоногата“. В часа по информатика при госпожа Росица Вълканова Гергана Найденова предложи на своите съученици работа по създаване на компютърна програма. В 10“а“ клас преподавател по английски език стана Таня Бонкова в часа на госпожа Татяна Рупчина, а Димитър Мутафчиев – учител по литература в часа на госпожа Лиляна Джолева.

Всички ученици, взели участие в Деня на самоуправлението, споделиха, че да бъдеш учител е наистина изключително трудно, но със сигурност мотивиращо и интересно.

Неугасващ светилник на знанието

В далечната и гореща военна 1917 година двама родолюбиви търговци от Разлог – братята Петър и Иван Каназиреви, създават фонд от 200 000 златни лева за изграждане и издръжка на средно училище в града, както и за възстановяване на опожарената сграда на Околийското управление. За родолюбивото си начинание уведомяват с писмо от 22.06.1917 г. Министерството на просвещението. Построена е сграда за новото училище в центъра на града и през есента то отваря вратите си за най-големите ученици. В тази сграда днес се помещава НУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Братята не забравят нито за миг страдащите си съграждани. В трудните години след войната те изпращат в града вагон със сол, газ за осветление и сапун, разпределени между всички семейства. Подпомагат финансово изграждането на склад за обработка на тютюн и така подобряват поминъка на населението. Често оказват лична помощ на много семейства в града. Те са и основатели на химическата индустрия в страната. Построяват няколко големи сапунени фабрики в страната, а тази в Бургас носи името „Разлог“.

В знак на уважение към делото им една от улиците в града носи името „Братя Каназиреви“, а Средното общообразователно училище – „Братя Петър и Иван Каназиреви“.

Продължило и развило традициите на Разложката гимназия, СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ отбеляза своя патронен празник на 05.05.2015 г. Празникът започна в сградата на училището с поднасяне на цветя пред портретите на двамата дарители от ученици от Училищния парламент и от членовете на клуб „Млади възрожденци“.

Слова на благодарност и признателност към величавото дело на братята Петър и Иван Каназиреви, идзигнали неръкотворен паметник, огрял разложкия хоризонт с неугасима светлина оправиха зам.-директорът Л. Кацарска и учителят по история д-р К. Бранкова. След това наследниците на Разложката гимназия се поклониха и пред величествените бюстове на двамата разложки граждани в първата сграда на училището и отново поднесоха букети цветя.

Младите възрожденци отдадоха своята почит и пред паметника на Левски в центъра на града.

В чест на патронния празник се организираха доста интересни мероприятия:

    • Крос по улиците на града с малки почивки пред трите сгради, в които през времето се е помещавало училището. Участниците в кроса начело с учителя по физическо възпитание и спорт Ж. Прешелкова пуснаха в небето над града балони, носещи цветовете на националното знаме и надпис „98 години Разложка гимназия“.

    • Походи в няколко лъча – на учениците от 2. до 5. клас по новооткритатаеко пътека „Стъпалата” в м. „Голак”,

      на десетокласниците до конна база „Периволас“

      и на всички останали ученици и учители до м. „Катарино“.

В училището се проведе и Ден на отворените врати, където облечените като приказни герои ученици от 6б клас заедно с класния си ръководител Р. Тумбева посрещнаха четвъртокласниците от НУ „Яне Сандански” и НУ „Кирил и Методий”.

В конферентната зала на училището шестокласниците споделиха пред по-малките си нови приятели каква гордост и чест за тях е, че са възпитаници на славната Разложка гимназия. Бъдещите петокласници бяха смаяни от видяните опити, които пред тях демонстрира учителят по химия Ел. Тумбева;

в кабинета по физика станаха участици в забавното шоу „Стани богат” с водещ учителят по физика Р. Иванова;

в кабинета по биология под ръководството на учителя по биология В. Боткова се докоснаха до най-новата придобивка – модерни и съвременни микроскопи;

разгледаха с една от бъдещите си класни ръководители Ел. Фарфарова и просторния съвременно оборудван с интерактивна дъска кабинет по чуждоезиково обучение,

както и плувния басейн на училището.

За всички ученици, учители, служители този ден бе празник на грамотността и знанието, празник на учещите и успяващите, ден за преклонение пред рода Каназиреви, дал на града ни не само спомоществователи, но и революционери – участници в освободителните борби. Защото само онзи, който доорава браздата и хърля нови семена, ще има щастието да яде сладкия и заслужен хляб на знанието, както отбелязва в книгата „Незавършен дневник” незабравимият учител от Разложката гимназия Георги Радушин. Днешните учители следват неговия призив – „Да не позволим плевелите на забравата, безгрижието и бездушието да задушат златния посев на великите братя Петър и Иван Каназиреви!” И всички – и учители, и ученици следват славния завет на двамата разложки дарители – „Да бъдем полезни на България!”

Интерактивен урок по история

В навечерието на Деня на Европа  – 9 май, учениците от 9″а“ клас с класен ръководител Соня Крънчева организираха интерактивен урок по история пред учениците от 3″а“ клас при госпожа Елена Джунева.

Темата на урока бе „Какво знаем за Европейския съюз?“.

Третокласниците бяха разделени на четири отбора и работиха с помощта на модератори и успяха да се справят с поставените задачи. Чрез математическа задача те разбраха колко са държавите, които членуват в Европейския съюз, успяха да разположат на политическата карта на Европа имената на държавите членки, съобразявайки се с тяхното географско положение.

Елена Мекушина, Яна Стойчева и Миглена Кърлова бяха подготвили специално направени брошури с най-важната информация за Съюза, еврото и къде можем да пазаруваме с него. Една от интересните задачи за третокласниците бе да направят флаговете на България и Европейския съюз, като обяснят символите в тях. Най-подробни и точни отговори даде Виктор Коцаков.

В края на урока, всички ученици излязоха в двора на училището, наредени в кръг, и разиграха интересни игри, за да покажат, че обединени можем повече.

Инициативата за този урок е плод на онлайн обучение, което преподавателят по история Соня Крънчева премина през месец март. Този вид занимания, при които учениците заедно работят и предават знания, се оказва наистина по-мотивиращ и по-заитригуващ.

СОУ „Братя Каназиреви“ бе домакин на обучителен курс за учители от четири общини

На 25 април 2015 год. учители  по обществени науки и гражданско образование от общините Разлог, Банско, Якоруда и Белица участваха в практически семинар на тема „Разработване на инструментариум за оценяване на постиженията на учениците по обществени науки и гражданско образование“ в Разложката гимназия. На обучението присъстваше и ст.експерт по ОНГО към РИО гр. Благоевград госпожа Екатерина Текерска. Лектор на семинара бе д-р Светла Петрова, която  чрез мултимедийна презентация и интерактивни занимания успя да разясни на учителите значението на позитивното оценяване, основни моменти и принципи при тестовото изпитване.

За пореден път учителите споделиха, че квалификациите са нужни и безкрайно ползотворни за учителите в настоящето динамично време.


Учениците от  СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“отбелязаха Деня на Земята

На 24.04.2015г. учениците от  СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, град Разлог отбелязаха Деня на Земята. Учениците от  първи до шести клас почистиха класните си стаи, а останалите класове от седми до единадесети почистиха и озелениха територията на училището заедно с класните си ръководители. Организатори на събитието бяха учениците от  10а клас с класен ръководител Л.Джолева и 10б клас с класен ръководител З.Сугарева.  Работата по училището беше разпределена от учителя по биология и здравно образование В.Боткова.  Също така беше обявен и конкурс за есе или оригинален отговор на тема, свързана с  Деня на Земята, конкурс за стихотворение на свободна тема, конкурс за рисунка  и най-добре почистена стая и район.  На 24.05.2015г. ще бъдат обявени победителите от конкурса. Най-добрите творби ще бъдат изложени във фоайето пред учителската стая.


Учениците от 9б клас посетиха Районна прокуратура – Разлог

В Деня на отворените врати в Районна прокуратура – Разлог, учениците от 9б клас с класен ръководител Людмила Спасова посетиха работещите там служители. Домакините бяха приятно изненадани от проявения от учениците интерес и зададените въпроси. Районният прокурор г-жа Р. Кондева и прокурор Чилев изясниха в какво се състои дейността на прокуратурата, а административните служители дадоха ценни практически съвети.

Това беше първото от поредицата предвидени посещения във връзка с бъдещата професионална ориентация на учениците.

Ученици от СОУ „Братя Каназиреви” поставиха къщичка за книги в парка на Разлог

Разлог се превръща в един от градовете на България, присъединили се към глобалната инициатива „Little Free Libraries” („Малки безплатни библиотеки”), която набира скорост в цялата страна. Това се случва благодарение на учениците от СОУ „Братя Канзиреви”, които сами събраха средства за къщичката и донесоха книгите, поставени в нея.

Принципът на Свободната библиотека е да вземеш книга и да оставиш друга на нейно място или да върнеш взетата и вече прочетена.

Учениците почетоха Световния ден на книгата – 23 април, като излязоха да четат на открито в парка. Тяхната инициатива цели да привлече все повече хора към четеното, като начин за оползотворяване на свободното време в позитивни и смислени занимания. Те демонстрираха, че няма нищо срамно в това да те видят с книга в ръка, а напротив – това поощрява и друг да посегне към нея.

Боряна Иванова, 8а клас: „Благодарение на организираното от нас събитие, хората вече няма да се притесняват да отидат в един хубав слънчев ден в парка и на спокойствие да почетат, без да се притесняват от другите преминаващи. Досега в нашия малък град беше странна практика да седнеш и да се наслаждаваш на любимата си книга. Надяваме се, че сме показали на хората да не се срамуват да четат навън и да им напомним, че книгата съществува по-дълго време от съвременната технология.“
Мария Цирова, 8б клас: „Четенето на открито в градския парк, по случай Световния ден на книгата, беше ново, изключително интересно и ползотворно преживяване за мен. Такива мероприятия трябва да се организират все по-често. Дават възможност да обмениш информация с хора от различни възрасти относно книги и автори. Тази инициатива представи нов, много свеж и съвременен вариант на четенето, комбинирайки природа, приятели и разбира се – книги.”
С денонощната безплатна библиотека, учениците доказаха, че духът на Буккросинг културата завладява и малкия град.

В света на приказните герои

Снежанка, Пепеляшка, Палечка, Котаракът с чизми, Шехерезада, Хитър Петър и още много други приказни герои оживяха в градския парк на Разлог. Така учениците от 6 б клас от СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” с класен ръководител Росица Тумбева отбелязаха международния ден на книгата 23 април. С голям хъс и театрално майсторство шестокласниците представиха любимите книги на много поколения. Зелената поляна в парка се превърна в тяхна сцена. Четвъртокласниците от НУ „Яне Сандански”, Разлог и малките възпитаници от СОУ „Братя Каназиреви” аплодираха играта на актьорите и отговаряха с ентусиазъм на техните въпроси. Всички имаха възможност да се докоснат до книгите и да се снимат с приказните герои.

Кметът на Разлог инж. Красимир Герчев и зам. Кметът В. Гърменов проявиха интерес и подкрепиха изявата на децата и ги уважиха с присъствието си.

И ние основахме клуб „Млади възрожденци“

Така се присъединяваме към инициативата, реализирана вече в много училища в страната, но сме първи в града и общината! ОТНОВО ПЪРВИ!

Идеята беше осъществена с активното съдействие на д-р Георги Тренчев, председател на общински комитет „Васил Левски“-Разлог, и д-р Катя Бранкова, старши учител по история и цивилизация в училището.

Основатели на клуба в СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, Разлог са:

Антония Прешелкова, Габриелла Илиева, Гергана Плеснева, Димитрия Бележкова, Теодора Бележкова, Ралица Хаджиева и Десислава Сланчева – всички от 6-а клас; Анита Иванова, Мария Манзурова, Йоана Харизанова и Симона Коюмджиева – от 6-б клас.

На учредителното заседание, провело се на 21.04.2015г. за председател на клуба беше избрана д-р Катя Бранкова, за заместник-председател – Анита Иванова, а за секретар- Габриелла Илиева.

Пожелаваме успех, интересни и ползотворни инициативи, нови членове на клуба и много усмивки!

 

Учениците от 9а клас се включват активно в проект LeTeEm

Учениците от 9“а“ клас на СОУ „Братя Каназиреви“, град Разлог с преподавател по английски език и класен ръководител Соня Крънчева се включват активно в обученията и апробирането в практиката на идеите на проект LeTeEm LeТeЕmLearners, Teachers and Employers („Обучаващи се, учители и работодатели“) – № 539723-LLP-1-2013-1-UK-COMENIUS-CMP – финансиран по Програмата за учене през целия живот, подпрограма „Коменски“).

Проектът се основава на иновативна методология, свързваща света на бизнеса с обучението в училище и в университета.

В проекта Софийски Университет е представен от доц. д-р Мария Стойчева, заместник-декан на Философски факултет, проф. д-р Росица Пенкова, директор на Департамент за информация и усъвършенстване на учители и гл. ас. д-р Николина Цветкова, преподавател в катедра „Европеистика“, ФФ .

Повече за проекта: http://leteem.uws.ac.uk/.