Учител от СОУ „Братя Каназиреви“ с приз от конкурса „Любим учител на Пиринско“, организиран от вестник „Струма“

За трета поредна година вестник „Струма” организира първия по рода си конкурс „Любим учител”, посветен на Деня на будителите. Конкурсът „Любим учител“, станал вече традиция, има за цел да формира онова топло чувство на доверие, уважение и признателност към дейците на просветата и културата, които с всеотдаен труд, грижовност и омайващ ентусиазъм палят у нас, у нашите деца и внуци искрата на любовта към познанието. В конкурса на в. „Струма“ „Любим учител“ за 2015 г. преподавателят по английски език и информационни технологии в СОУ“Братя Каназиреви“ Жанета Тумбева спечели трето място в областта. Благодарение на подкрепата на своите ученици тя успешно премина първия кръг, след като събра най-много гласове в училището, в което преподава. Във втория кръг се състезаваха учителите от всички училища, получили най-много гласове.

Битката беше много оспорвана, но в крайна сметка единствено Разложката гимназия получи два приза на пищната церемония в Ларго Мол – Благоевград. В присъствието на официални гости, номинирани учители, учители ветерани, родители и градоначалници Разложката гимназия взе отличие за постигнати много добри резултати, а Жанета Тумбева – III място в конкурса „Любим учител на Пиринско“. На въпроса как си обяснява успеха Жанета Тумбева отговори: „Успехът се състои в това да правим обичайните неща необичайно добре! Благодаря на моите ученици, че ми позволяват да работя, като всеки път преоткривам себе си.“

Учениците от 9в клас поднесоха своя коледен подарък към родителите и учителите си

17.12.2015г. учениците от IXв клас, заедно със своя класен ръководител г-жа Жанета Тумбева, изнесоха невероятен коледен спектакъл в Многофункционалната зала към Читалище „15 септември” – Разлог. В изнесената програма се включиха и учениците от IVа клас. С много песни, танци и предизвикателства към публиката учениците успяха да предадат неповторим заряд за предстоящите коледни и новогодишните празници.

По свой начин пресъздадоха известни български изпълнители, отправиха послания към гостите и създадоха настроение с уникалното си присъствие на сцената. Малките участници от IVа клас със своята невинност прочетоха запомняща се коледна история на английски език. След тържеството децата получиха висока оценка за работата си и бяха удовлетворени от щастливите усмивки на своите родители.

СОУ „Братя Каназиреви” организира Коледен турнир по тенис на маса

Иван Панков от 9б клас спечели Коледния турнир по тенис на маса, който се проведе в Разложката гимназия от 15 до 18 декември. Надпреварата бе заложена в спортния календар на училището и реализирана от учителя по физическо възпитание и спорт Жанета Прешелкова. Тя успя да мотивира значителен брой ученици от VІІІ до ХІІ клас да премерят уменията си с топчето и хилката, което наложи разделянето им в четири състезателни групи.

След груповите фази към полуфинала и финала продължиха най-добрите. В оспорваната надпревара до второто и третото място успяха да се доберат дванадесетокласникът Благой Благоев и Емил Саев от VІІІб клас. Финалистите получиха грамоти, а победителят се окичи с медал.

Коледни вълшебства

За четвърта поредна година на 15.12.2015 г. в Многофункционалната зала на читалището Разложката гимназия показа с гордост своите таланти в празничния концерт „Коледни вълшебства“. Възпитаниците на СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ представиха пред учители, родители, приятели, че са истински настоящи и бъдещи таланти в областта на музикалното, танцовото и театралното изкуство. Много аплодисменти получиха след своите изпълнения малките певици Елица Иванова и Дани Крънчева, прекрасни бяха изявите и на по-големите- Александра Бучкова, Милка Стефанова, Елина Терзиева, Мария Лазарова, както и групите от 8., 10. и 11. клас. Блестящите изпълнения на даровитите музиканти Александър Толин – тамбура, Никола Пръчков – акордеон, Кристиян Иванов – цигулка, Петър Копанаров – флейта, Силви Мехомийска и Лилия Сланчева – пиано, накараха препълнената зала да ги изкара на бис. Коледните и народните танци зарадваха аудиторията и допринесоха за предколедното настроение на всички. През целия концерт учениците от 7 б клас – Анита, Мария, Христо, Йоана, Марти, Цветина, Мария, Адам и Габриела се бяха погрижили да приветстват участници и зрители с топли думи и пожелания, казани от сърце.

С много песни и танци децата си пожелаха здравето, успехът и усмивките да бъдат техен постоянен спътник през 2016 г. Концертът беше организиран благодарение на преподавателя по музика Красимир Драгунин и Росица Тумбева – учител по биология, както и с помощта на класни ръководители и родители.

Така за пореден път преподаватели и ученици от СОУ „Братя Каназиреви“ доказаха, че учебното заведение е най-престижното в разложки регион. Всички те си пожелаха наистина една вълшебна и незабравима Коледа.

„Книжка подари и почети!“

Под това мото учениците от 7б клас отбелязаха Седмицата на четенето, която се провежда във връзка с дейностите от Националния план за повишаване на грамотността. Под ръководството на преподавателя по литература – госпожа Л. Джолева, седмокласниците купиха книжки и ги подариха на учениците от 3а клас.

За всеки третокласник имаше късмети – пословици и поговорки, свързани с книгите, четенето и знанието, които малчуганите сами прочетоха. После всяко дете получи своя подарък – книжка, и прочете посланието в нея, написано собственоръчно от подаряващия. Децата от 7б прочетоха любими приказки с по-малките и ги приканиха да уважават книгите и библиотеките, защото те са безценни богатства.

Фестивал на коледните елхи

Традиционният общоградски булевард на елхите и тази година привлече вниманието на малки и големи. Учениците от СОУ „Братя Каназиреви” с ентусиазъм се включиха в украсата на коледно дръвче. Под ръководството на учителя по изобразително изкуство К. Ботков седмокласниците Антония Прешелкова, Габриелла Илиева, Анита Иванова, Габриела Прокопова, Йоана Харизанова, Симона Коюмджиева, Цветина Кърджиева и Мария Манзурова окичиха с ръчно изработени материали прекрасна елха. С играчки и гирлянди в цветовете на българския трибагреник учениците украсиха дървото и пожелаха здраве и късмет за всички хора.

Самоинициатива проявиха и ученици от 9а клас, които също аранжираха прекрасно коледно дръвче и пожелаха на своите съграждани здраве и благоденствие.

Знаете ли, че 1 декември е Международен ден на Библията?

В навечерието на 1 декември 2015 г. в час по английски език учениците от 10“а“ клас с преподавател Соня Крънчева проведоха интерактивен урок, свързан със святата за християните книга – Библията. В хода на урока се преплетоха различните виждания на учениците по отношение на религията. Чрез владеенето на чужд език те показаха знания, свързвани с историята на религията, създаването на Библията и нейната значимост, географското разпространение на вярата, както и знания по гражданско образование.

В хода на интерактивните занимания учениците работиха върху различни задачи – от отговор на поставени въпроси, търсене на информация и анализ, допълване на изречения и тълкуване на важни и значими за религията постулати. Като цяло всички учениците изразиха мнението, че това е ден, в който всеки един от нас трябва да се замисли за своето съществуване, за идеалите и нормите на поведение в обществото.

Среща на близнаците и тризнаците в гр.Разлог

Организаторите на Втората среща на близнаците и тризнаците в гр.Разлог изказват огромно благодаря на ученичките Мартина Дръдалова, Павлина Джупанова и Магдалена Балакчиева от 10″а“клас за оказаното съдействие при провеждане на срещата.

Трите ученички от класа на госпожа Соня Крънчева изготвиха презентация за близнаците и тризнаците за гостите, с която им представиха интересни факти.Едно огромно благодаря за активното участие и нека да продължават да бъдат все така активни и отзивчиви!

Час на класа извън класната стая

С есета, притчи и молитва за здраве ІХа клас отбелязаха Деня на християнското семейство – 21 ноември. Необичайният час на класа се проведе в църквата „Св. Благовещение” в Разлог, където бяха поканени да присъстват и родителите на децата.

Класният ръководител, г-жа Татяна Юрукова, въведе учениците в храма, за да почетат един от великите църковни празници, известен още като Въведение Богородично. Според православната традиция на този ден смейството отдава почит на християнските добродетели. Сълзи в очите на присъстващите предизвикаха подготвените и прочетени от учениците притчи – „Еднооката майка”, „Кутия, пълна с целувки” и „Прозорците на болницата”.

Боряна Иванова, Ивета Лазарова, Силви Мехомийска и Елица Дункина прочетоха написаните от тях есета на тема „Какъв родител ще бъда?” С усилията на целия клас беше направена Къща на семейните ценности, които винаги са били, са и ще бъдат устоите на българското общество. Домакинът на събитието – отец Димитър прочете молитва за здраве, а на финала всички се почерпиха с пита, символизираща сплотеното семейство.

Час по безопасен интернет

На 9 ноември 2015 год. учениците от 10″а“ клас проведоха в часа на класа интересен урок, свързан с нуждите и зависимостта от Интернет. Темата на урока бе „Безопасен интернет“. Идеята за урока е на Националния център по безопасен интернет и е свързан с опасностите, които крие Интернет пред младите хора. Целта на урока бе да се даде възможност на учениците да споделят какво знаят по темата и да се насърчи тяхното отговорно поведение в интернет. Темата на кампанията тази година от Националния център за безопасен интернет е за популярността в социалните мрежи и връзката й с ранната сексуализация сред учениците. Повечето ученици използват ежедневно платформи като Фейсбук, Инстаграм и Ask.fm, в които са обект на все по-силен натиск да се представят по атрактивен за другите потребители начин. Някои от тях избират сексуалната провокация, за да привличат внимание и да печелят „лайкове“. Това води до възникването на нови проблеми и предизвикателства не само за тях самите, но и за техните учители. В дебата стана ясно, че учениците често се поддават на изкушения и трябва да бъдат внимателни. Работата по групи и в кръг даде на учениците да общуват директно, да споделят по-спокойно и да коментират проблеми заедно.

Ето и какво споделиха учениците:

Спасиана Григорова: „Урокът беше интересен. Макар и да знаем повечето неща, е добре да си ги припомняме по-често. Беше забавно да работим в екип  – момче и момиче, така виждаме двете гледни точки. По-често трябва да имаме такива уроци.“

Георги Орозов: „Полезен урок. Още веднъж си припомнихме за заплахите, които ни чакат в интернет.“

Мартина Дръдалова: „Проведеният урок в час на класа беше много различен. Различен, защото стигнахме до същността на урока по интересен начин. Бяхме разделени на групи и ни бяха възложени интересни задачи.Уроци на тази тема сме имали и преди, но все пак повторението е майка на знанието.“

Ренета Хаджиева: „Беше много интересно и полезно за нас. Добре е постоянно да си припомняме опасностите, които ни дебнат, и да бъдем по – внимателни!“

Иван Влахов: „Опасността, която крие интернет, е една от най-актуалните теми в сферата на технологиите днес. За съжаление обаче, младите хора, които са и редовни консуматори на интернет услугите, пренебрегват този факт. Ясно е, че няма как да не използваме социалните мрежи, разни сайтове и т.н., но можем да сме малко по-внимателни с това, за какво ги използваме. В проведения урок коментирахме точно тези неща и фактите ясно сочат, че повечето не знаем всъщност какви опасности ни дебнат. Затова е полезно да има такива уроци, които няма да ни предпазят, но ще ни накарат да се замислим преди да постнем някоя снимка или да въведем личните си данни в съмнителни сайтове.“

Елена Мекушина: „Урокът,който проведохме, беше много ползотворен, защото засегнахме тема, която е актуална. Всички ние често се срещаме с тези проблеми, но рядко имаме възможността да говорим свободно за тях. Мисля, че точно това трябва да се прави в ЧК. С помощта на тези уроци и дискусии можем да предотвратим бъдещи проблеми или поне ще можем да реагираме адекватно в ситуация на интернет тормоз.“

Павлина Джупанова: „Много ми беше интересно. Бяхме седнали в кръг и всеки споделяше собственото си мнение по въпроса за безопасността в интернет. Работата в екип също беше забавна заради разделението на момичета и момчета, всеки имаше своя уникална гледна точка. Трябва по-често да имаме подобни уроци, защото със сигурност е полезно и интересно.“

Миряна Пандева: „С този урок отново успяхме да съчетаем интересното, забавното и полезното.Този урок ни помогна да си припомним, а и да научим за други опасности в интернет. Всеки успя да сподели мнението си по въпроса. Получихме полезни съвети за това как да се справим с определена опасност.“

Ива Панчева: „Беше доста интересно и полезно преживяване. Научихме как да предотвратим бъдещи неприятности в кибер пространството и как да се оплачем при даден тормоз. Също затвърдихме уменията си да работим в екип и си прекарахме чудесен и незабравим час.“

Магдалена Балакчиева: „Урокът беше едновременно интересен и полезен. За пореден път си припомнихме опасностите, които се крият в интернет пространството. Подобни дискусии са наистина необходими, когато попаднем в подобни ситуации. Ще ми бъде изключително интересно, ако отново дискутираме подобни проблеми.“