Наследници на горди българи

В навечерието на националния празник на България  -3 март, учениците от 9а клас проведоха час по история в училищния музей под ръководството на преподавателя си и класен ръководител Соня Крънчева.

С въпроси за Априлското въстание и Руско турската война, интересни факти и послания, учениците стигнаха до извора, че сме наследници на горди българи и трябва да пазим историята на българската държава.

Баба Марта пристигна в СОУ „Братя Каназиреви“

Неочаквана изненада бяха организирали представителите от училищния парламент към училището.

С питка и мартеничка за всеки Баба Марта и нейни помощници посрещнаха всички ученици. С много усмивки и пожелания за здраве и щастие започна месец март за всички!

„Трябваш ни и днес, Апостоле!”

На 19.02.2015г. отбелязваме 142 години от гибелта на Апостола на свободата –Васил Левски.

С поредица от мероприятия учениците от СОУ „Бр. Каназиреви” почетоха паметната дата. По инициатива на учениците от Ученическия парламент всички възпитаници на гимназията почетоха Апостола с едноминутно мълчание в двора на училището. Пред строените смълчани потомци на Дякона бяха рецитирани стихове и прочетени най-свидните думи на Левски.

Учениците от 9а и 10а класове с класни ръководители Соня Крънчева и Лиляна Джолева се включиха в общоградското почитане на най-свидния български герой. От името на всички учители и ученици Иван Влахов и Бориса Елчинова поднесоха цветя пред паметника на героя. Водещите на програмата също бяха възпитаници на Разложката гимназия.

Във фоайето на училището от рано сутринта течеше мултимедийна презентация, посветена на делото на Апостола. По идея на учителите от МО по история презентацията припомни на всички най-важните дати от живота на революционера.

Кулминация в училищните мероприятия беше поетичният рецитал „Трябваш ни и днес, Апостоле!”, проведен в Конферентната зала на училището. Пред ученици и учители най-добрите рецитатори от 6б, 10а и 10б изпълниха най-популярните стихове, посветени на Апостола на свободата.

Актуален ли е взаимноучителният метод и днес сред учениците?

Интересен урок по английски език се проведе в 9“а“ клас. Като преподавател по история и цивилизация в дванадесетите класове Соня Крънчева реши да направи експеримент доколко методът, познат като Бел-Ланкастърски, или взаимноучителен метод, би бил приложим на практика в настоящето. При оживеното дискутиране по въпроса за същността и приложението на взаимния метод през Възраждането, ученици от 12 „в“ клас се опитаха да докажат, че този метод би бил приемлив и днес сред учениците. С идеята по-големите ученици да преподават на по-малките се ангажира Халил Гагъм, ученик от 12“в“ клас, който изяви желание да влезе в ролята на учител по английски език с учениците от 9 „а“ клас за един учебен час. Темата, която той бе подготвил, бе „Travellingchallenges and opportunities for young people“ /“Пътуването – предизвикателства и възможности сред младите хора“/. Тя се оказа изключително интересна за учениците от 9“а“ клас. С невероятни примери от пътувания и разказ за интересни преживявания Халил успя действително да „плени“ учениците и да им покаже, че владеенето на чужд език е изключително важно, и ги насърчи да говорят на езика, без да имат притеснения.

Какво каза самият Халил за тази проява от негова страна: „Предложих идеята да ,,преподавам“ на по-малки ученици, без да се замислям. За мен бе огромно удоволствие да говоря пред тях и да се поставя на мястото на учител. Трябва да призная, че бях значително притеснен, когато всички погледи в стаята бяха насочени в моя посока, но благодарение на учениците по-голямата част от часа мина гладко и спокойно. Според мен този ,,метод“ е чудесен начин за разнообразяване на часовете. С удоволствие бих го направил отново и съм сигурен, че подобен опит трябва да се прилага от време на време не само в нашата гимназия, но и във всички останали.“

 А ето и мнението на учениците от 9“а“ клас, които споделиха в края на часа:

Спасиана Григорова: „Беше много интересно , трябва пак да повторим !!!”.

Иван Влахов: „Определено беше много забавно, а и в същото време един много добър пример за това на какво ниво трябва да овладеем английския език. Попреговорихме малко и столиците.”

Мартина Дръдалова: „Забавен и различен урок!”

Елена Джолева: „Един чудесен начин малко да разнообразим часовете. Урокът успя да грабне вниманието на всички. Трябва по-често да го правим!”

Павлина Джупанова: „Беше нещо различно, необичайно и в същото време интересно. Хареса ми идеята по-големи ученици да ни преподават и да ни покажат колко добре владеят езика.Може би това ме мотивира да науча повече, за да мога някой ден и аз да показвам на по-малките важността човек да знае език и да бъде отворен към света! Трябва отново да направим нещо такова!!”

Ренета Хаджиева: „Всичко беше много интересно, различно, забавно и полезно за нас!”

Ученици съдят Антигона

Учениците от 9а клас при СОУ „Братя Каназиреви” разиграха ролева игра „Съд над Антигона” в съдебна зала №2 на Районен съд – град Разлог. Интерактивният урок беше реализиран съвместно с любезното съдействие на съдия Димитър Думбанов и под ръководството на преподавателя по литература Лиляна Джолева. На 12.02. 2015г. деветокласниците имаха възможност да се запознаят отблизо с функциите и работата на Районен съд – Разлог. Те изслушаха увлекателния разказ на съдия Думбанов, който ги въведе в спецификата на тази професия. След това пред своите родители те разиграха своеобразен съд над Софокловата героиня Антигона и се въплътиха в ролите на съдии, съдебни заседатели, прокурори и адвокати. Повдигнати бяха обвинения спрямо литературния персонаж, а в хода на делото бяха изслушани свидетели. Присъдата, която учениците отсъдиха, показа отношението им към морално-етичната проблематика, с която се занимават в часовете по литература.

Интерактивният урок цели да се постигне тясна връзка между различните учебни дисциплини като литература, етика и право, от една страна, и гражданското образование, от друга.

Научи се да караш ски

От 02.02. до 05.02.2015г. учениците от началния курс участваха в проекта „Научи се да караш ски”, който се проведе в гр.Банско на „Бъндеришка поляна”. В продължение на 4 дни децата се обучаваха , разделени на групи, от ски-учители. Всички получиха начални умения за каране на ски.

Последния ден се проведе състезание за най-бързо спускане. Класирани бяха: Деян Пашкулев от II a клас, Амира Джембазка от III а клас, Владислав Юруков и Ростислав Пенчев от IV а клас. Тe получиха награди от спонсора МТел. На всичи останали бяха раздадени дипломи за участие в проекта.

Пряката демокрация – възможности и предизвикателства

Преподавателят по история и цивилизация и английски език Соня Крънчева участва в тридневно обучение, свързано с гражданското образование на тема „Демократична работилница“ . Обучението се проведе в София в края на месец януари и е дейност на проект „Пряката демокрация възможности и предизвикателства“. Проектът се финансира от Фонда за партньорство и експертна помощ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.  Лектори на обучението бяха Бруно Кауфман -съпредседател на Глобалния форум за модерна пряка демокрация и президент на Институт за референдуми  и инициативи в Европа, Славея Христова – изпълнителен директор на Болкан Асист, Атанас Славов -доктор по конституционно право в СУ „Св.Климент Охридски“. Целта на обучението е да подготви младите в идеята за пряката демокрация и да им даде знания за това как се прилага на практика. Във връзка с обучението до средата на месец април ще бъдат изнесени уроци на гражданска тематика сред учениците от гимназиален етап в СОУ „Братя Каназиреви”.

Комбинацията от алкохол и марихуана е изключително опасна

ОТВОРЕНО ПИСМО

ДО

РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ

ОТ БЛАГОЕВГРАДСКА ОБЛАСТ

ОТ

ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ ПО НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА

БЛАГОЕВГРАД

Общинският съвет по наркотични вещества Благоевград се обръща към родителите на ученици и студенти от Благоевградска област по повод поредния случай в Спешен център след употреба на алкохол и марихуана.

Родители, не се заблуждавайте от изказвания на безотговорни лица за безвредността на марихуаната, за нейните лечебни качества и възможността за безопасно удоволствие и справяне с ежедневната психофизическа натовареност. Тетрахидроканабинолът, активната съставка на марихуаната и хашиша, създава зависимост, оказва много силно вредно влияние на мозъчните клетки, на психиката на човека. Има описани патологични последствия върху белия дроб – развитие на емфизем. В нашата област имаме случаи на отключена шизофрения на ученици на 16 и 17 годишна възраст, пушещи марихуана. Разполагаме с информационни материали, мултимедийни презентации, публикации и изследвания от много държави в Европа и Америка. На скенерни снимки на мозък на жена, пушеща марихуана, направени в специализирана лаборатория в САЩ, се виждат петна с по-тъмно оцветяване, обяснени от специалистите като промени, настъпили вследствие влиянието на тетрахидроканабинола, както и намаляване обема на две от мозъчните структури с 12% и 14%.  Посетете страницата ни marihuana.bg. Ще намерите достатъчно и изчерпателна информация за влиянието на марихуаната върху човешкия организъм.

    Комбинацията от алкохол и марихуана е изключително опасна!

Ротари клуб – Гоце Делчев изпрати грамоти на наши ученички

Три момичета от СОУ „Братя Каназиреви” участваха с есета и стихотворения в конкурса, посветен на Деня на будителите, организиран от Ротари клуб – Гоце Делчев. Общо 229 ученици от първи до дванадесети клас от област Благоевград се състезаваха с есета, стихотворения и рисунки в първия конкурс, посветен на 1 ноември. Сред тях бяха и Мария Манзурова, Симона Коюмджиева от 6б и Елица Парапунова от 7б клас.

Трите момичета получиха своите грамоти за участие в последния ден преди Коледната ваканция.

Коледни вълшебства

С наближаването на коледните празници ние, членовете на Училищния парламент, решихме да повдигнем коледния дух на всички ученици и учители, които очакват Коледа с нетърпение, като се опитаме да се забавляваме заедно. Ние организираме състезание за най-добра рисунка, есе или стихотворение. Всеки, който иска да се включи, трябва да предаде творбата си до 15.12.2014 г. Рисунките да се предават на Фатиме Муса от 9в клас.

Тема за стихотворението е „Коледа“. Темите за есетата са: „Коледни вълшебства’’ и „Случват ли се чудеса на Коледа?“. Нека готовите есета и стихотворения се предават на Елена Найденова от 8 б клас. Надяваме се,че имате невероятно въображение и можете да сътворите прекрасни неща, които малко или много ще повдигнат духа в навечерието на наближаващата Коледа. Дали на Коледа наистина се случват чудеса? И какви са Коледните вълшебства … ще намерим отговорите в есетата и стихотворенията, в които вие ще разкриете себе си, и ще разберем дали наистина по Коледа се случват чудеса. Да не забравим също, че за да бъде още по-приятна обстановката в училище, трябва всички ние да си украсим класните стаи по нетрадиционен начин.

Съученици, развихрете вашите фантазии и направете неверояти неща. Ще има жури, което ще оцени вашия труд и старание. Стаята, която е украсена с най-голямо въображение и с много любов, ще получи една наистина добра коледна изненада . Крайният срок за украсяване на класните стаи е 18.12.2014 година.