ПОМНИМ ТЕ, АПОСТОЛЕ! –тук
ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ЛЕВСКИ И БОТЕВ И ОБРАЗЪТ НА ЛЕВСКИ В ЛИТЕРАТУРАТА – тук
Специалисти на фирма „Атласком” ООД проведоха демонстрационно обучение по НП „Бизнесът преподава“, Модул 1 „Семинари в училищата“ на тема „Забавни дейности по програмиране“ на ученици от 7.клас на СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, Разлог.
Ранното кариерно ориентиране и запознаването на учениците с възможностите, които дават различните професии за бъдеща реализация, както и информирането им за най-новите тенденции в развитието на техниката и технологиите, е ключов фактор за подготовката на младите хора за живот и работа.
В началото на семинара директорът на училището – Росица Тумбева представи пред седмокласниците трите профила на обучение след седми клас за учебната 2022/2023 г.
Училищният координатор Росица Кирева запозна учениците с изпълнението на настоящата програма, която има като краен ефект повишаването качеството на преподаването и формирането на знания и умения в областта на STEM компетентностите.
Явор Киряков демонстрира пред учениците как се работи с робот, с негова помощ презентира как се улеснява изграждането и програмирането на сложни роботи.
Чрез роботите учениците се учат на критично мислене, работа в екип, креативност и развиват въображението си. Предоставена бе възможност на учениците със съдействието на Явор да програмират движенията на робота, което се превърна в забавна игра.
По покана на застрахователна компания „ЛЕВ ИНС“ учениците от начален етап на Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ заедно със своите преподаватели се запознаха с информационните брошури, изпратени по национална кампания „Пази детето в интернет“. Тя е в продължение на дългосрочната социална кампания “Пази детето на пътя”като този път кампанията е насочена към превенция на онлайн тормоз и посегателство над деца в дигиталното пространство.
„Сега когато, повече от всякога, прекарваме време вкъщи, а децата ни дори учат в Интернет, е необходимо обърнем повишено внимание на тяхната сигурност. Понякога децата несъзнателно могат да създадат проблем не само за себе си, но и за цялото семейство. Затова, навременните мерки са от решаващо значение.“
Инициативата “Пази детето в Интернет” има за цел да осигури защита за децата, както и да изгради у тях умения за безопасно ползване на Интернет. Предстоят запознаване с различни видеа и дейности, в които учениците по-лесно и бързо да разпознават заплахите в интернет.
На 11.02.2022 година по покана на Община Разлог представители на младши посланици Райна Петрова и Георги Тошков от десети клас от Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ от град Разлог участваха в работна среща заедно с други ученици от средните училища в Разлог по представяне на проект „Интернет на нещата като инструмент политиката на промяна в града“ / „Internet of Things as a policy instrument for the city change“, реализиран по програма за междурегионално сътрудничество.
На срещата учениците бяха запознати с идеите за промяна и бъдещите планове, с които ще се повиши качеството на живот в малките и средните градове от Европейския съюз. Основните цели на проекта са насочени към оптимизиране трансфера и обмен на знания и споделяне на опит чрез мрежа от градове както и ускорено приемане на нови дигитални технологии, които ще модернизират инфраструктурата и услугите на града.
Всяка година на 4 февруари светът отбелязва деня на борба с рака. Мотото тази година е „Равен достъп до онкологични грижи“. В Разлог членовете на БМЧК –Румен Пулин, Борислава Кутларска, Данислава Крънчева, Райна Петрова и Стефани Парева раздадоха брошури в заведения, магазини и на отделни хора по центъра и говориха с хората за това колко е важно човек да обръща внимание на здравето си.
Онкологичните заболявания са сред основните причини за смъртност в световен мащаб. С най-голяма честота на злокачествените заболявания на млечната жлеза при жените и рака на белите дробове при мъжете. Следват туморите на дебелото и правото черво, на простатната жлеза и гинекологичните злокачествени заболявания при жените.
Добрата новина е, че около 40% от раковите заболявания са потенциално предотвратими. Рискът за развитие на болестта може значително да бъде намален, ако: