Ученичките Боряна Илиева, Елина Терзиева и Ина Манафова, и трите от девети клас на СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, град Разлог, спечелиха поощрителни награди от Национален конкурс, посветен на миграцията. На тържествена церемония в Дома на Европа в столицата зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел връчи наградите на победителите в Седмия национален ученически конкурс, който тази година беше посветен на миграцията. В творческото съревнование премериха знания 140 ученици от цялата страна въпреки трудността на темата. Мария Габриел отличи общо 14 участници в двете възрастови категории с голямата награда – посещение на Европейския парламент в Брюксел. Други 17 спечелиха поощрителна награда, която е посещение на Народното събрание. В тазгодишното издание на конкурса творбите на учениците бяха оценявани от авторитетно жури с членове: Мария Габриел, Радослав Стаменков – ръководител на Мисията на Международната организация по миграция в България, проф. д-р Анна Кръстева – директор на Центъра за европейски бежански, миграционни и етнически изследвания, Надя Барух – директор и главен редактор на националното издателство за образование и наука към МОН „Аз Буки” и доц. д-р Николай Попов от катедра „Международно право и международни отношения” в Югозападен университет „Неофит Рилски”.
Мария Габриел приветства участниците в тазгодишния конкурс, споделяйки впечатленията си от техните творби: „Голямо постижение е смелостта на учениците да дадат отговори на предизвикателствата, свързани с миграцията, да дадат идеи за решения и потърсят онези човешки добродетели, които позволяват да защитаваме европейската и българската ни идентичност. Техните разсъждения отразяват сериозните въпроси, които дискутираме и в Европейския парламент. Те критикуват, съветват, подкрепят, отправят послания за солидарност. Включвайки се в конкурса, учениците показаха колко е важна повишената информираност по темата за миграцията – само познавайки нейните измерения и специфики, можем да имаме обективно мнение.”
Ето какво споделят и момичетата за конкурса и награждаването:
Боряна Илиева: „Макар че не присъствах на награждаването, аз се почувствах много щастлива от факта, че са ме избрали. Бях много горда от себе си, моите близки също, от постиженията ми. За мен писането на есето беше едно голямо предизвикателство. Отне ми доста време да реша какво да напиша и от коя страна да погледна на случващото се. Обмислях всяко едно изречение, правих няколко редакции. Доста време писах есето, като ме заинтригуваха не само темата, но и наградите. Радвам се, че и други хора мислят като мен, щастлива съм, че журито оцени моята гледна точка. Конкурсите провокират у мен размисли, карат ме да погледна на съвременните проблеми по различен начин, възпитават гражданската ми позиция. Чувствам се горда, че се чува моят глас, че се оценява моето мнение. Благодарение на този конкурс ще сбъдна една моя мечта – да посетя Народното събрание.“
Елина Терзиева: „Денят на церемонията беше вълнуващ и изпълнен с приятни емоции. Първоначално изобщо не смятах, че ще бъда сред избраните.Но след като чух името си, много се зарадвах. Времето, което отделих за есето, беше може би два дена. Прочетох го няколко пъти и което не ми харесваше, го променях. За написването на есето много ми помогна книгата на Атанас Ячков „Баня сърце и огън от България“. Мисля, че такива конкурси са интересни и полезни за нашето развитие.“
Ина Манафова: „Денят на церемонията по награждаването бе изключително вълнуващ за всички, които участвахме в конкурса. Не само заради очакването за награда, но и за положителните емоции и удоволствието, които изпитахме да присъстваме на такова прекрасно събитие. Госпожа Крънчева бе човекът, който ни даде стимул да участваме и да направим нещо, което наистина да си заслужава. Самото писане на есето не ми отне много дълго време, но бе повод да се замисля какво точно представлява миграцията и за хората, принудени да мигрират от родината си.“