„Предците ни са управлявали Шумер 128 години…“ с тези думи на проф. Христо Смоленов, главният редактор на в-к „Стандарт“ Славка Бозукова и заместник-главния редактор Екатерина Николова посрещнаха възпитаниците на Разложката гимназия СУ „Братя Каназиреви“ от 9., 10. и 11. клас, на състоялата се среща в София – квартал Драгалевци и с подкрепата на Община Разлог.
През първия ден ни запознаха с програма за младите хора от 15 до 29 години, стартирана от Министерството на младежта и спорта, финансираща се със средства по чл. 10а от Закона за хазарта, целяща да предпази младите хора от вредни зависимости, давайки им нова перспектива за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато обучение. В рамките на проекти „Непознатото богатство на България“ – представящ малко познати обекти от културно-историческото и природно наследство на страната ни, учениците имаха честа да се докоснат до тайните на селищната могила Провадия – Солницата, разкриваща сензационни данни свързани с праисторията на нашите земи, която датира от около 4 600 години пр. Хр., след което бе представена и откритата от проф. Васил Николов къща в неолитното селище в столичния кв. „Слатина“, влязла в учебниците по праистория и изучаваща се във всички световни университети. Увлекателната лекция на Славка Бозукова и Екатерина Николова бяха прелюдия на предстоящите исторически факти разкрити на нашите ученици от проф. Христо Смоленов. Той, като главен лектор на провелата се среща, успя да събуди любопитството на учениците, показвайки им силната междупредметна връзка – история, физика, астрономия и математика, с думите си: „Културата Варна“ е първата цивилизация на света, преживяла Потопа и намерила продължение в Месопотамия и в Египет, пропорции на Великата пирамида в Гиза, златните бичета и плочка от неолитния некропол са прототип на египетската основна мерна единица царски лакът“. Пропорциите им говорят за духовно родство и тайно познание, преодоляло препятствията на хиляди километри и хиляди години – близо 7000 г. при това с математическа точност. В шедьоврите от Варненския некропол е кодирано тайното знание на Черноморската Атлантида – цивилизацията на златния век преди потопа. Лекцията завърши с още по- интересните исторически факти споделени от проф. Смоленов за пещерата „Козарника“ – обект със световно значение. В най-долните пластове се откриват следи, които датират между 1,4 – 1,6 милиона години. Това са знаци за първите човешки същества, които заселват Европа, пристигайки от Африка доказвайки, че това е най-старото място в Европа и именно, че от Балканите е тръгнала колонизацията на континента.
Преди да се отдадат на заложена почивка в СПА Хотел Драгалевци, където организаторите се бяха постарали учениците да бъдат топло посрещнати, заедно с техните ръководители Елена Шахпазова – учител по история и Марияна Милева – учител по БЕЛ, имаха удоволствието да общуват тет – а – тет с любезните домакини на срещата. Проф. Христо Смоленов, Славка Бозукова и Екатерина Николова на по чаша кафе с удоволствие отговариха на въпросите на учениците. Споделиха впечатленията си от посещения в Разлог и околността и посъветваха младежите да запазят традициите и обичаите, които така ревностно се пазят и почитат в родния ни край.
Участието на младите хора в проекта, продължи с посещение на Музикалния театър София, където бяхме специални гости на оперетата „Прилепът” на Йохан Щраус -син. Класическа танцувална оперета, в която темите за любовта и съпружеската вярност са разкрити на фона на прекрасните мелодии на валса, полката и кадрила.
На втория ден по програмата бяха разширени опитът и уменията на учениците за приобщаване към ценностите на гражданското общество, науката, културата, изкуството, предприемачеството, здравословния начин на живот и спорта, като посетиха Националния исторически музей. Там придружени от Екатерина Николова и любезна екскурзоводка, учениците заедно със своите преподаватели се впуснаха в двучасова разходка от древността на България до съвремието. Беше изключително ползотворно и поучително за учениците да участват в разходката, отговаряйки на въпросите поставени от екскурзоводката ни. Обиколката завърши с разказ за откритите каменни плочи от древно тракийско светилище, намерени в м. „Столоватец” край Разлог, което показа на младите хора още веднъж, че трябва да разгърнат потенциала си и да имат своите допълнителни лични постижения.
Една от основните цели на програмата е да стимулира креативността на младите хора по проблемни теми от изключителна важност за съвременното общество във всички области като превенция на рисковото поведение и различните форми на зависимости, опазване на околната среда, стимулиране на здравословния и природощадящ начин на живот, опазване на културно-историческото наследство – бе запалена в групата младежи взели участие в двудневния семинар.
Изключителни благодарности изказваме на организаторите Славка Бозукова и Екатерина Николова от вестник „Стандарт“, любезните ни домакини СПА Хотел Драгалевци и оказаната подкрепа на Община Разлог в лицето на кмета – инж. Красимир Герчев