Училищен живот

УЧЕБНА 2024-2025 Г.

Днес учениците от начален етап и децата от специалната класна стая заедно с техните учители си обещаха да бъдат търпеливи, добри и толерантни едни към други. С различни занимания отбелязаха Деня на търпението. Решаваха кръстословица, изразително четоха приказка за търпението и изпълниха песента „Светът е хубав“. Директорът госпожа Росица Тумбева поздрави учениците и техните учители за тяхната инициатива.

Седмицата, посветена на психолога, бе проведена в СУ “Братя Каназиреви” в периода от 17.03.2025 до 21.03.2025 г.
Дейностите, които бяха реализирани, целят да повишат осведомеността за важността на психичното здраве и ролята на психолога. Под ръководството на училищния психолог Елеонора Ченова учениците от 11. клас медитираха с класните си ръководители, с учениците от 5.клас бе направен кръг на доверието, с което всички показаха уважение един към тях. С учениците със СОП беше организирана творческа работилница с глина, в която участва и ръководството на училището. В работилницата учениците моделираха различни “вкусотии”, с които ще направят изложба. А учениците от 3.клас се включиха в играта рисуване на сляпо, с която създадоха много положителни емоции. По-големите ученици от 10. клас писаха есета, а най-малките се в пуснаха да рисуват на тема “Моята сигурност,,.
Открит урок за приложението на изкуствения интелект на 17.03. проведе Красимира Хаджиева, преподавател по ИТ и информатика.
Ентусиазирани ученици от 8.б клас се превъплътиха в ролята на учители. Резултатът – създадени текстове на песни и музика към тях, готварска книга, видеа! Децата разбраха, че трябва да са критични към информацията в мрежата, а учителите – да използват AI, за да облекчат работата си.
https://www.facebook.com/100057215629334/videos/3883206458596335?locale=bg_BG

Днес учениците от СУ „Братя Каназиреви“ отбелязаха деня на числото ПИ чрез състезания между отбори, редене на пъзел, а учениците от начален етап се запознаха със знака за безкрайност.

Достойно второ място в ученическите игри по шахмат!
♟️Днес в Благоевград се проведе областния етап от ученическите игри по шахмат. Представители на СУ “Братя Каназиреви” бяха два отбора в категориите 8-10 клас и 11-12 клас. Надпреварата бе оспорвана и сред конкуренти от Благоевград, Абланица и Сандански, успяхме да завоюваме достойното второ място и в двете възрастови категории. Благодарим на учениците за ентусиазма и доброто представяне. Желаем им още много успехи!
Поздравления за ръководителя Ж. Прешелкова и състезателите 8-10 клас – Антотио Тихов, Полина Гедеонова, Мартин Мекушин , Иво Димов и Себастиан Дулис и състезателите 11-12 клас – Димитър Василев, Ясен Стоянов, Христо Борисов, Алиса Войлокова и Александър Гедеонов.
Поредното състезание по английски език ,,Децата на България”, II кръг окичи възпитаниците на нашето училище със златни и сребърни медали. Петнадесет ученици взеха участие, от които дванадесет завоюваха първото място:
Георги Златев – 5.г клас, Ева Мишкова – 5.г клас, Георги Станков – 5.а клас, Божидара Полежанова – 5.б клас, Мария Лвова – 5.б клас, София Медлок – 5.в клас, Василена Кавръкова – 5.в клас, Росен Газянов – 5.в клас, Никола Лалев – 5.в клас, Георги Боризанов – 6.в клас, Михаела Сърбакова – 6.в клас, Марио Воденичаров – 6.б клас
Наградени бяха и от училищното ръководство за положените усилия и отличните резултати.
С иновативно занимание премина часът по история и цивилизации – профилирана подготовка в 11.а клас в нашето училище.
Под ръководството на учителя Соня Крънчева учениците създадоха невероятна галерия с рисунки с опити по нейрографика.
Учениците опознаха начина да се създава изкуство в тишина и спокойствие като се използва подсъзнанието да се създаде по-добра атмосфера и живот.
Целта на занятието бе да се рисува по определен начин като в мозъка се активират и създават нови невронни връзки. Те помагат да се промени начина на мислене, да се отървем от ограничаващи вярвания и стереотипи, да видим нова гледна точка и да се вдъхновим за нови идеи. Нейрографиката позволява по-лесно да се справим с емоции като страх, гняв, несигурност.
Директорът на училището Росица Тумбева също се включи в заниманието и поздрави всички с тази идея да се промени традиционната класна стая с нов начин на възприемане на информация.
„Злото заедно ще победим“
Това мото обедини учениците от начален етап при СУ „Братя Каназиреви“ и връстниците им от НУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в нетрадиционното театрално шоу на актрисата Илиана Балийска. На 14 февруари в салона на СУ „Бр. Каназиреви“ децата от двете училища се насладиха на спектакъла, който ръководствата на двете учебни заведения подариха на възпитаниците си по повод отличното приключване на първия срок.
Влизайки в различни роли – на пирати, на крал, принцеса, принц, учениците се забавляваха, танцуваха, пяха, за да осъзнаят сами, че няма по-добър начин да противостоиш на злото от това да вярваш в доброто.
Любимата ТВ водеща Илиана Балийска плени децата с незабравимия мюзикъл, чиято цел е не само да забавлява, а и да провокира децата, да им покаже, че агресията и насилието не са възможни решения. Обединени от доброто настроение и в перспективата на своя талант, учениците споделиха, че са се забавлявали истински.
Кой друг, ако не родителите ни, заслужават уважение и благодарност, затова, че ни възпитават в любов и дабродетелност?!
Малките актьори от трети клас на СУ „Брата Петър и Иван Каназиреви“ отново сътвориха приказна магия по повод наближаващите коледни празници. Със своето тържество „На Коледа стават чудеса“ те
пресъздадоха традицията на Рождество. Пред родители, учители и близки разказаха чудни коледни истории. Отправиха наричания за здраве и семейно щастие. Пяха и танцуваха в захлас!
Техните учители госпожа Елеонора Михова и госпожа Милена Кънчева им пожелаха да бъдат все така задружни и талантливи и да продължават да се трудят неуморно, за да берат по-късно плодовете на радостта.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На 25-ти ноември 2024 година, Рилски център за научни изследвания проведе работилница на тема „Потребителски права и отговорно потребление“ с ученици от 9-ти клас от СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в гр. Разлог.
На работилницата бе направена презентация за базови икономически и финансови понятия с фокус върху потреблението и ролята на потребителите в съвременното общество, защо е важен нашият избор като потребители и как можем да допринесем за социалното благоденствие и опазването на природата докато потребяваме.
В рамките на семинара бяха разгледани и обсъдени и разиграни различни ситуации, свързани с потребителските права и отговорности, както и съответните институции към които можем да се обърнем. Беше разгледана и разликата и необходимостта от преход от Линейна към Кръгова икономика.
Практическите ситуации включваха ползването на услуги в социалните мрежи, информацията на етикетите и тегленето на бързи кредити.
Работилницата се изпълнява в рамките на Проект „Овластяване на потребителите чрез финансова грамотност“, финансиран от фондация Civic Innovation Fund (CIF).
Рилски център за научни изследвания е член на Европейската мрежа на гражданското образование (NECE).

Креативни и изпълнени с много идеи при представяне на Слънчевата система! Учениците от 5.а клас проявиха изобретателност и талант в часовете по „Човекът и природата“ при изучаване на планетите и звездите. Екипната работа и подкрепата на родителите винаги дава много добри резултати!

Учим и творим!
Интересно, полезно и приятно! Така протича учебния процес в часовете по Технологии и предприемачество.
Учениците показват огромно желание, сръчност и креативност при изготвянето на изделия от дърво и метал. Работят в екип и проявяват търпение и дисциплина!
❤️За поредна година във Философски факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ се проведе регионална конференция, посветена на Световния ден на Философията. В рамките на форума се състоя и Трета ученическа конференция „Мога и знам философия“????. По традиция конференцията беше организирана съвместно с Регионално управление на образованието – гр. Благоевград.
Учениците от 8 клас Мария Ергина , Теодора Михайлова ,Петя Микова и учениците от 12 клас Мартин Кокалчев , Кристина Димитрова и Катерина Стоилова с преподавател Милена Кандева, взеха участие в конференцията с изготвени презентация на тема „Как да бъдем щастливи през 21 век“ , и „Философията и нови тетехнологии“.
В Националната седмица на четенето третокласници и петокласници от
СУ „Бр. Петър и Иван Каназиреви“ се впуснаха в състезание по творческо четене под надслов „Четенето – лесно и интересно!“
В присъствието на директора на училището, госпожа Росица Тумбева, на заместник-директора, госпожа Соня Крънчева, както и на учителите, госпожа Елена Фарфарова, госпожа Елеонора Михова и госпожа Милена Кънчева, бе проведен маратон по изразително четене на едни от най-хубавите български народни приказки.
В края на състезанието учениците отгатваха гатанки и рецитираха мъдри и поучителни цитати.
Отбелязахме Европейския ден на здравословното хранене под формата на игра “Полезни и вредни храни”.
Целта на играта беше децата да се запознаят с правилното хранене, както и полезни и вредни храни за нашите зъби и нашето тяло.
Часът завърши с изработването на табло под името “Здравословна азбука”, чрез изработването му учениците си припомниха азбучния ред и посочиха с всяка една буква от българската азбука плодове, зеленчуци, подправки, ядки и билки, които са полезни за здравето.

 

 

 

 

 

 

 

 

КЛУБ БМЧК КЪМ СУ „БРАТЯ КАНАЗИРЕВИ“

В периода от 4.11. до 7.11.2024 доброволците от БМЧК при СУ „Братя Каназиреви“ проведоха практически занятия в четирите паралелки на 5.клас. Поводът за изнесените практически занимания са Европейският ден на здравословното хранене – 8 ноември, и Световният ден за борба срещу диабета – 14 ноември. Доброволците Божидара Калайджиева, Вяра Пахова, Мария Манова, Маринела Рачева, Виктория Кутина, Теодора Мущрина, Мария Борисова, Ивайла Котева и фелдшерът Цецка Шишманова изнесоха поредица от лекции на тема: „Какво означава да се храним зравословно?“, както и разясниха какво представлява диабетът, какви са симптомите, направиха демонстрации как се измерва кръвна захар и дадоха ценни съвети за спазването на пълноценен хранителен режим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Детско полицейско управление“

На 05.11.2024 г. в СУ “ Братя Петър и Иван Каназиреви” стартира работата по национална програма “Детско полицейско управление”. Тя е инициатива на Министерство на вътрешните работи и Министерство на образованието и науката.
В нашето училище участие ще вземат учениците от трети клас с преподаватели Елеонора Михова и Милена Кънчева.
Идеите и темите на програмата са дългосрочни и са предназначени за двугодишно обучение.
Целта е чрез практични занимания учениците да получат знания и умения за опазване на своя живот, за справяне в трудни ситуации, права и отговорности, оказване на лекарска помощ, безопасност на движението по пътищата и други.
На церемонията по откриване на програмата взеха участие Тодор Кокалчев – инспектор ДПС, Георги Пахов – инспектор Пътен контрол, представители на Охранителна полиция – Кирил Димитрушев – водач на служебното куче и Атанас Попов, както и дежурен автопатрул Решид Цирев и Мехмед Мехмед.
Директорът на СУ “ Братя Каназиреви” благодари за избора на РУ – Разлог и възможността учениците на Разложката гимназия да вземат участие в програмата и приветства всички ученици.
Учениците положиха импровизирана клетва, с която дадоха обещание да бъдат отговорни и да спазват законите.
Успех на Детското полицейско управление!
Поуките на миналото в песен и слово
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, учениците от училищния клуб за театрално майсторство при СУ „Братя Каназиреви“ изнесоха поетично-музикалния спектакъл „Поуките на миналото в песен и слово“. За сцена на своето театрално превъплъщение учениците избраха двора на Исторически музей – Разлог. Пред ученици от 8. и 9. клас възпитаниците на Л. Джолева, ръководител на клуба, пресъздадоха образите на едни от най-важните будители в нашата история – от книжовниците монаси и свещеници Паисий и Софроний до хроникьора на българските въстаници З. Стоянов. Чрез подбрани монолози, представящи идеите и заслугите на възрожденци като д-р П. Берон, Н. Геров, Петко Р. Славейков, Г. Бенковски, П. Волов, Хр. Ботев театралите пресъздадоха ретроспективно най-важните моменти от Българското възраждане. Умелото вплитане на откъси от поемата „Изворът на Белоногата“ на П. Р. Славейков, пресъздаването на ушиването на знамето от Райна Княгиня, написването на Кървавото писмо от Т. Каблешков придадоха плътност и емоционалност на спектакъла. В него звуча и песента на Л. Каравелов „Хубава си, моя горо!“ в изпълнение на В. Кутина от вокално-инструменталната група с ръководител Кр. Драгунин.
На събитието гости бяха директорът и зам.-директорът на училището – Р. Тумбева и Соня Крънчева, д-р К. Бранкова, преподавател по история, д-р Хр. Манова – гл. уредник на музея. Спектакълът беше заснет от първите членове на кръжока за видео и аудиообработка към училището с ръководител – г-н Т. Дамянов.
Младите талантливи актьори, общо 16, получиха подаръци – книги – от Историческия музей и бяха поздравени за активния си принос в ритуализирането на училищния живот от своите учители.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗЕЛЕН КАРТОН 2024-

НАЦИОНАЛНА СЕДМИЦА НА ДОСТЪП ДО ДОБРА ХРАНА 2024!
Символът на седмицата е ЗЕЛЕНИЯТ КАРТОН.
Честит празник на българските лекари!
Второкласниците се превърнаха в малки актьори в ролята на лекар и пациент. Инициативата приключи с изработване на “Картичка за моя лекар”!!!
,,Златна есен“
И тази година за доброто настроение и атмосфера учениците от прогимназиалния етап на СУ,, Братя Петър и Иван Каназиреви „, под ръководството на г- жа Елена Колчева, сътвориха прекрасна есенна украса!
В часовете по технологии и предприемачество, учениците изработиха таралежи и есенно дърво от рециклируеми материали! Есенната украса допълниха с кестени, шишарки,шипки, тикви и листа, събрани от паркове и градини!
Нека да бъдат цветни и топли есенните дни!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок по родолюбие-

Урок по родолюбие в Исторически музей – Разлог, посветен на 11 октомври – Празника на гр. Разлог. В инициативата взеха участие учениците от 1 до 4 клас на СУ ,, Братя Каназиреви „.

 

В СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, Разлог откриха Първата дигитална
лаборатория за виртуална реалност и предаване на живо
????Днес бе открита Първата дигитална лаборатория за виртуална реалност и предаване на живо в Разлог. Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ е едно от четирите училища в България, които разполагат с лаборатория от такъв тип.
????По проект, финансиран по програма URBACT IV, Община Разлог изпълни тестови проект в сферата на дигитализацията, изкуствения интелект и виртуалната реалност и създаде „Дигитална лаборатория за виртуална реалност и предаване на живо“.
????Лентата на новото дигитално студио прерязаха кметът на община Разлог-инж. Красимир Герчев и директорът на СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви – Росица Тумбева.
Сред присъстващите бяха и четирима ученици на учебното заведение, които се обучават в профил „Софтуерни и хардуерни науки“. Симеон Дамянов (8 клас), Яница Иванова (12 клас), Йоана Кацарска (9 клас) и Мариета Баханова (11 клас) вече имат идеи за направата на интервюта и подкасти в новата дигитална лаборатория.
????Инж. Красимир Герчев поздрави домакините за успешното изпълнение на проекта и лично пожела на учениците успешна работа в лабораторията, да продължават да се развиват в сферата на образованието, с лекота и увереност да покоряват нови върхове.
Директорът на Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“-Росица Тумбева изказа благодарност на ръководството на Община Разлог за подкрепата в осъществяването на модерния проект.
????Дигиталната лаборатория за виртуална реалност и предаване на живо дава възможността на учениците да учат с помощта на виртуалната реалност. Студиото предоставя среда, в която учениците ще могат да прилагат техническите и творчески знания, придобити във видеозапис, режисура, работа с техническо оборудване, графичен дизайн, видео монтаж и писане на сценарии. Учениците ще могат да интегрират виртуалната реалност в образователния процес. Студиото дава възможност на учениците да създават виртуални преживявания. Би могло да се използва и при разработването на дигитален туристически продукт.Чрез дигиталната лаборатория се предоставя възможност за предаване на живо на различни събития, събирания и лекции в и извън училищните помещения. Дейностите в студиото предоставят опит и представа за работата в областта на медийните технологии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *